waarop de grens in zijn nieuwe ligging in rood wordt getrokken en in zijn oude in blauw. Betreft de verlegging een grens waarvan geen meetcijfers be staan, een minuutgrens alzoo, en heeft de landmeter voor de bijhouding een verklaring van grensaanwijzing van de beide eigenaren overgelegd, dan neemt het kadasterbeheer veelal wel genoegen met zoo'n kaartverbetering. Betreft zij echter een grens waarvan de meetcijfers in het archief aanwezig zijn en betrouwbaar worden geacht, dan wordt de verlegging in strijd met art. 56 I. K. geacht. Wanneer de betrokken perceelen te eenigen tijd in één hand zijn geweest, dan kan men er vrij zeker van zijn, dat de misslag, die heeft plaats gehad, een foutieve k. a. in de akte is geweest waarbij de perceelen in verschillende handen zijn gekomen en dat de grens bij het opmaken dier akte reeds op het terrein lag zooals ze op de hulpkaart in rood is getrokken. Wijziging aan de kaart is bij de bijhouding dan eerst moge lijk na de opmaking van een (of meer) akten van rectificatie. In het 2e geval, bij hermeting, maakt men geen hulpkaart met roode en blauwe lijnen op, maar kaarteert de grens in kwestie dadelijk en in zwart op het nieuwe plan en, wat de camouflage van de ver legging volledig maakt, het nieuwe plan is op een andere schaal ge- kaarteerd als het oude. Alles is gebaseerd op de aanwijzing van partijen te velde, van rectificatie der oude akte(n) is geen sprake meer. Dat men prat kan gaan op de weinige grenskwesties, die zich daarbij voordoen, heeft men waarlijk niet te danken aan het hooghouden der k. a. eigendomsgrenzen bij de bijhouding, maar aan de eigenaren die hun werkelijke grenzen in goeden staat houden en goedwillig de kadastrale gegevens daarvoor maar laten voor wat op dergelijke wijze verkregen gegevens waard zijn. Voor het kadaster is dat een gelukkige coïncidentie, welke echter niet kan dienen om die instelling te verontschuldigen. Het publiek heeft er, meen ik, recht op, dat ook de kadastrale bijhouding betrouwbare gegevens verschaft en behoeft niet tevreden te zijn met dezulke, welke conflicten in 't leven roepen. Controle te velde op de k. a. kan de goede gegevens langs rationeelen weg verschaffen, zijn ër daarbij vooraf vaste punten geplaatst, dan kan verder de geheele hermeting van ons land zich langs geleidelijken weg voltooien. I 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 110