slepen de verlettering van tal van cultuurperceelen, want als bijv. eigendomsperceel n°. 10 onderverdeeld is in de cultuurperceelen a t/m k en het zou door verkoop vereenigd moeten worden met no. ii, dat ook is onderverdeeld in de letters, a t/m k, dan zou natuurlijk één van die series van letters in zijn geheel moeten verletterd worden. In deze divisie is men bezig geweest de bisnummers, in het bestaande kadaster nog voorkomende, op te ruimenis het niet zeer vreemd ze straks door de hermetingen bij stroomen weer in te voeren? Ze zullen niet dienen bij de k. a. zegt men, best, maar men zal er toch denkelijk een druk gebruik van maken bij de nadere omschrijving van het verhandelde perceel, praktisch zullen ze dus wel degelijk een deel van de k. a. gaan uitmaken. Aan menige bewaring of bureau I. V. zal men mogelijk ook daarvoor rectificaties gaan eischen als uit de hulpkaarten blijkt, dat die nadere omschrijving kadastraal niet geheel juist is. Tout que cela change, tout que c'est la même chose. De zoogenaamde eigendomskaarten deugen, zooals is aangetoond, zonder meer niet als grondslag van een bewijskrachtig kadaster, de mogelijkheid van foutieve kadastrale aanduiding wordt er slechts door beperkt, niet uitgeschakeld. Ook die k. a. zal weer in handen van leeken worden gesteld, ook dan zal daarom controle te velde daarop noodzakelijk zijn, telkens wanneer een genommerd perceel in zijn geheel heet verkocht, dat ten deele afgescheiden is door grenzen, welke tot dien tijd nog geen eigendomsgrenzen waren. Men stelt zich daarom voor (Zie blz. 14 van het overzicht van de Hermeling van Dieren) om, wanneer de kadastrale, dat zijn de genummerde perceelen van die hermeting, gedeeltelijk worden begrensd door bloote schattingsgrenzen, deze laatste op de kaarten niet in volle lijnen te trekken, zooals de eigendomsgrenzen, maar in stippellijnen. Gaat later zulk een perceel volgens de k. a. geheel en afzonderlijk aan een anderen eigenaar over, dan zullen par tijen worden opgeroepen om de nieuwe eigendomsgrens te velde aan den landmeter aan te wijzen, waarvan proces-verbaal zal worden opgemaakt, en welke dan door meting zal worden vastgelegd en in de kaart in volle zwarte lijn zal worden ge trokken, onverschillig of die al of niet met de eerst getrokken stippellijn overeenstemt, deze laatste zal worden geradeerd, van rectificatie der akte is geen sprake. I I 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 112