Aan eene goede luchtcamera met toebehooren zijn in het al gemeen de volgende eischen te stellen. De bouw moet compact en stevig zijn; daar bij den grooten afstand waarop het terrein wordt opgenomen, het objectief steeds op «oneindig» is ingesteld, heeft de camera eene constante lengte en kan derhalve uit één gietstuk worden vervaardigd. Camera's met grooten brandpunts afstand zijn dan ook nogal zwaar. De zeer lichtsterke objectieven moeten bestaan uit achromatische anastigmaten, die een beeld kunnen geven vrij van kleurschifting en verteekening. De snelle, kleurgevoelige platen moeten fijnkorrelig zijn; het beeld moet foutloos worden uitgeteekend. Bij fotografeeren op hoogten boven iooo M. is het gebruik van lichte of donkere «geel- schij ven» (geelfilters) vóór het objectief noodzakelijkde blauwe stralen van het nevelwaas worden hierdoor tegengehouden, de contrastwerking wordt vergroot, waardoor het beeld in scherpte wint. De tijd der belichting wordt echter door deze filters, die planparallel behooren te zijn geslepen, nogal vergroot. De opname tijd wisselt tusschen '/90 V1000 sec. en hierbij zijn goedwerkende sluiters derhalve van groote beteekenis. «Spleetsluiters» zijn niet immer bruikbaar, de thans gebruikelijke ;<Centrale sluiters» voldoen nauwelijks aan het doel, zoodat naar eene goede oplossing van dit vraagstuk nog steeds wordt gezocht. Dat de cassetten snel en gemakkelijk moeten kunnen worden verwisseld behoeft geen nader betoog, daar bij eene matige snelheid van het vlieg tuig snelle «jagers» zijn voor deze vluchten minder geschikt de opnemingen nog snel op elkander volgen. De luchtfotografie stelt ons in staat om bij loodrechte richting van de as der camera terstond een beeld van het terrein te ver krijgen op elke gewilde schaal, daar deze dan rechtstreeks volgt uit de verhouding tusschen den brandpuntsafstand van het objectief en de zweefhoogte van het vliegtuig. De zweefhoogte wordt dan gehouden volgens de aanwijzing van den barometer. Dergelijke loodrechte opnamen, aan elkaar geregen, geven dus snel en met weinig kosten eene voor vele doeleinden geschikte overzichtskaart van het terrein, zooals ook bleek uit eene mooie aldus verkregen opname van het Noordzeekanaal. In den regel wordt echter gefotografeerd onder eene bepaalde helling van de as der camera, bijv. van 300, omdat dan een 11

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 11