Bij de behandeling van de dienaangaande bestaande bepalingen en voorschriften, waarmede bij het uitgeven van perceelen in Recht van Erpacht rekening dient gehouden te worden, hebben we de navolgende onderscheidingen te maken: ie. Uitgifte van perceelen in erfpacht voor het groot land bouwbedrijf. 2e. Uitgifte van perceelen in erfpacht tot uitoefening van den kleinen land- of tuinbouw door minvermogende Europeanen of met dezen gelijk gestelden. De bepalingen en voorschriften voor de uitgifte van perceelen in Erfpacht voor het groot landbouwbedrijf zijn op Java en Madoera weer anders dan op de Buitenbezittingen. Beknopt zullen we de voornaamzte bepalingen aangeven om daarna een beschrijving te geven van de wijze van verkrijging van het Recht. In het Agrarisch Besluit, Ind. Stbl. 1870, N°. 118 art. 9 t/m 16 en de later daarin aangebrachte wijzigingen en aanvullingen, vinden we al. (4) van art. 62 van het Regeeringsreglement, luidende«Volgens regels, bij algemeene verordening te stellen, worden gronden afgestaan in erfpacht voor niet langer dan 75 jaren», nader uitgewerkt. De voorwaarden, waaronder dat recht verleend werd, hebben in den loop der tijden nog al wijzigingen en aanvullingen ge kregen. Ook is men voorzichtiger geworden in de beoordeeling of de gronden voor uitgifte vatbaar of geschikt zijn. Het zou me te ver voeren deze ontwikkelingsphase van het erfpachtsrecht nader te bespreken en de motieven, die daartoe gegolden hebben, de revue te laten passeeren. Voor mijn doel, het-zich-kunnen vormen van een oordeel, is het voldoende de voornaamste der thans geldende voorschriften beknopt weer te geven. Aanvankelijk werden terreinen van circa 500 Bouws, die daar voor in aanmerking kwamen, opgemeten, in kaart gebracht, en daarna in het openbaar in erfpacht aangeboden. De aanbieding geschiedde door oproeping tot inschrijving voor een canon boven een, voor ieder perceel vooraf bepaald, vast jaarlijksch bedrag, waarvan de betaling inging het zesde jaar, na dat, waarin de toe wijzing plaats had. Al spoedig heeft men deze methode losgelaten, deels uit gebrek aan gegadigden, deels omdat er voldoende onderhandsche aan vragen binnen kwamen voor bepaalde perceelen. Op het oogen- 12 1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 121