het Kadaster is gestort en de voor de meting gevorderde grens- teekenen en uitkapping van grenslijnen gereed zijn waarvan, ingeval de heffing eener retributie voor het houtgewas is voor behouden, ook den Houtvester terstond kennis wordt gegeven meergenoemde commissie, in tegenwoordigheid van den ambte naar of beambte van het Kadaster, door wien de opmeting van het perceel zal geschieden opnieuw zich daarheen, ten einde bij proces-verbaal te constateeren of voormelde betalingen inderdaad naar genoegen der rechthebbenden hebben plaats gevonden, zoo mede of geene andere gronden ter opmeting zijn afgebakend en aangewezen dan in haar vroeger proces-verbaal van onderzoek bedoeld. (2e onderzoek). De Mantri van het Kadaster begint daarna dadelijk zijne op meting, (in hoofdzaak den omtrek), die geschiedt naar eene methode, waarmede het Oud-Hoofd van den kadastralen dienst de Heer v. d. Tas zich voor het Kadaster in Indië zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Hierop wordt later teruggekomen bij eene bespreking van het technisch gedeelte van het Kadastrale vraagstuk. Is de meetbrief voltooid, waarvoor een tijd van zes maanden gesteld is, welke echter bij Besluit van den Resident nader ver lengd kan worden, zoo richt de aanvrager zich nogmaals met een verzoekschrift tot den Gouverneur-Generaal onder overlegging van den meetbrief. Nadat deze meetbrief weer door de betref fende Commissie ter plaatse is onderzocht, wordt proces-verbaal opgemaakt, dat langs denzelfden weg als het vorige verzoek schrift de Regeering bereikt, waarop dan definitieve toewijzing volgt. Is het op te meten perceel grooter dan 550 Bouws, zoo worden van het perceel twee of meer meetbrieven opgemaakt, ieder voor noemde oppervlakte niet te boven gaande. Voor de Buitenbe zittingen is deze limite 5000 Bouws. In Gewesten van de Buitenbezittingen, waar het Kadaster nog niet ingevoerd is, wordt overlegging van een detailkaart van den topogra- fischen dienst, waarop de grenzen zijn aangegeven, voldoende geacht. Bestaan geen betrouwbare kaarten, zoo kan volstaan worden met eene zooveel mogelijk op schaal geteekende schetsteekening, waarop de grenzen van het perceel, de daardoor loopende zoowel als de nabij gelegen wegen, voetpaden, rivieren en beken, als- 124

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 124