grooter gedeelte van het terrein op de plaat komt onder te ge lijkertijd gunstiger voorwaarden voor het bepalen der hoogte verschillen. De helling wordt dan vooraf ingesteld aan den graad boog van het ter controleering van «helling» en «draaiing» dienende doosniveau der camera's, daar het nog al lastig is deze helling in het vliegtuig rechtstreeks te meten. Het corrigeeren dezer «schuin-opnamen» kan dan plaats vinden met behulp van het «Entzerrungsapparat». Automatische camera's en camera's met groote brandpunts afstanden (70, 75, 120 c.M.) worden gebruikt voor het vervaardigen van «panorama-beelden», terwijl bij het fotografeeren uit twee verschillende standplaatsen, zooals bijv. uit de beide gondels der «Zeppelins» plaats vond, «stereoscopische beelden» van het terrein kunnen worden verkregen. De luchtfotografie vindt verder toepassing voor wetenschappe lijke doeleinden van verschillenden aard. De wereldoorlog stond in het teek en van wetenschap en techniek; geheele bevolkingen met al hun hulpbronnen namen deel aan den vernietigingskrijg; de geheele wetenschap werd gemobiliseerd en de snelle ontwikkeling der vliegtuigen-techniek eischte eene even snelle ontwikkeling van vele andere hulpmiddelen. Ook de foto grafie moest hierin mee en gelukkig gloren naast de groote ellende en verwoesting door den heilloozen oorlog gebracht, ook eenige lichtpunten, welke in de toekomst een zegen voor de geteisterde wereld kunnen zijn. In dit verband werpt spreker een blik uit het verleden in de toekomst en schetst in korte trekken den ontwikkelingsgang van de luchtfotografie. 'lusschen 1845—5011am de Fransche kolonel La us sedat de eerste proeven om de fotografie dienstbaar te maken voor topografische doeleinden; de opnamen door Nadar zijn boven reeds genoemd. De Fransche kolonel Saconney liet vóór den Marokkaanschen oorlog fotografische opnamen van het latere operatie-terrein maken. Ter bepaling van «helling» en «draaiing» der opname maakte hij gebruik van de schaduwbeelden van den kwikzilverstand in com- municeerende buizen binnen in de camera. Reeds in 1866 werd door Tissandier te Parijs voor de eerste maal eene meervoudige camera in toepassing gebracht. Deville in Canada (1895) werkte met horizontale platen, waar- I 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 12