'35 hoekig omgebogen ijzeren klauwen. Klemschroeven zijn aan wezig om de schoren en armen hecht aan kop en schijf te verbinden. De schijf dient tevens tot geleide van een koperen buis, die op en neer kan worden geschoven en door een schroef in een bepaalden stand kan worden vastgeklemd. Op de buis is een centimeterverdeeling aangebracht, zoodanig, dat de aflezing bij een index de hoogte aangeeft van den kop van den driepoot boven den onderkant van de buis. Wil nu een waarnemer den driepoot boven een gegeven terrein- punt opstellen, dan klemt hij de buis zoo vast, dat de aflezing overeenstemt met de gewenschte statiefhoogte. Hij plaatst hu den driepoot op het terreinpunt, er voor zorgdragende, dat het eigenlijken centrum overeenstemt met het middelpunt van de buisopening. Terwijl het statief door een doosniveau, op den kop geplaatst, ten naaste bij vertikaal wordt gehouden, laat de waarnemer de armen met klauwen op het terrein vallen en drukt de klauwen in den grond. De hoogte van het statief ondergaat hierbij door den tangen- tieelen stand van de klauwen geen wijziging. Vervolgens bevestigt hij de schoren door klemschroeven in de nokken, die op de armen bij de klauwen aanwezig zijn. Daar de overige klemschroeven alle nog los zijn, bestaat er voldoende spelling om het niveau goed te doen inspelen, waarna door het aandraaien van allen schroeven een sterk en hecht geheel verkregen is, dat aan de bovengesteide eischen voldoet. Vervolgens wordt de buis eenigzins omhoog geschoven, waardoor de driepoot alleen met de klauwen op het terrein rust. De weerstand tegen vertikale belasting is zeer groot. Zoowel op vlak als sterk hellend terrein kan een volwassen persoon gerust op het statief plaats nemen, zonder voor inzakken behoeven te vreezen. Door een goede samenstelling van de schoren is een torsie van het statief bij het meten door het draaien van den theodoliet uitgesloten. De constructie en de wijze van werken garandeeren een voldoen aan de bijzondere eischen, zoodat het nagelen van de bus in een oogwenk kan geschieden. Het is mij uit een reeks van opstellingen gebleken, dat na een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 135