138 Met het verschijnen van dit boekdeel is het werk van de in 1885 aan gevangen primaire driehoeksmeting van Nederland afgesloten. De uitkomsten van het omvangrijke werk zijn nedergelegd in een 40-tal bladzijden aan het slot van het 2de deel. De daaraan voorafgaande uitvoerige tabellen bieden de gelegenheid om het onstaan dier uitkomsten in details te vervolgen en den bereikten graad van nauwkeurigheid te beoordeelen. Naar de meening der Commissie blijkt daaruit, dat wat den bereikten graad van nauwkeurigheid betreft, de Rijksdriehoeksmeting niet onderdoet voor het beste, wat in dit opzicht elders is verkregen. Secundaire driehoeksmeting. Ook in 1921 werden slechts door één ploeg terreinwerkzaamheden ver richt. Deze ploeg, onder leiding van den ingenieur de Hulster, ver trok 2 Mei uit Delft en keerde 5 October te Delft terug. Van 13 juni tot 29 September was hierbij werkzaam de assistent ingenieur Rengers. Nadat een bezoek was gebracht aan het signaal Boschberg, hetwelk dringend herstelling behoefde, namen de richtingsmetingen een aanvang. Deze werden verricht op de stationsSlochteren, Midwolda, Finster- wolde, Wagenborgen, Termunten, Reiderwolderpolder, Bellingwolde, Win schoten I, Oude Pekela I, Veendam I, Eexterveen en Gieten. Op de genoemde punten geschiedden tevens de noodige centreerings- metingen, die bij het plaatsen der vastleggingssteenen ook op het punt Paal 183 IV werden uitgevoerd. Nog werd te Grolloërveld de plaats van stang 1921 ten opzichte van het centrum bepaald. Nadat te Delft bericht was ontvangen dat te Dongen de afgebrande kerk met toren was vervangen door een nieuwe koepelkerk en vastlegging I in het op te ruimen metselwerk nog een korten tijd zou worden intact gelaten, werd hiervan gebruik gemaakt om een tweetal vastleggingen aan te brengen in het nieuwe kerkgebouw. De berekeningen van de secundaire driehoeksmeting werden voortgezet, en coördinaten werden berekend in stereografische projectie. Voor de groep Zuid-Overijssel en Oost-Gelderland, werd de berekening van alle hierin voorkomende punten voltooid. In de groep Noord-Noordholland werden de coördinaten berekend der 25 hierin voorkomende punten van den eersten rang, benevens die van punten in West-Friesland en Drechterland beoosten de lijn Abbekerk Wognum. De coördinaten-berekening werd voortgezet voor de groep Betuwe, Oost-Noordbrabant en Noord-Limburg, benevens voor de groep „Kem- penland" welke een enclave in eerstgenoemde groep vormt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 138