de door Prof. Heuvelink bedoelde uitlating van Dr. W. Breit- haupt onbekend, doch ik heb terstond diens werk «Die Theo dolite des mathematisch-mechanischen Instituts F. W. Breithaupt Sohn», 2e Auflage, Cassel 1919, laten komen en vond daar op blz. 21 „Professor Oudemans, der in den 6oerJahren des vorigen Jahr- „hunderts die Vermessungen der Hollandischen Koloniën leitete, „machte uns auf die Zerstörung der Spinnfaden durch eine kleine „Spinne, die mit ihrem Gespinnst die Faden umwickelt und un- „brauchbar macht, aufmerksam, was uns veranlaszte, die Herstellung „von Glaskreuzen und Mikrometern wieder aufzunehmen, die schon „in früheren Jahrhunderten von Brander, Breithaupt und anderen „hergestellt wurden." Tot mijn spijt was het diaphragma, dat aanleiding gaf tot het schrijven van «Arachne», niet meer aanwezig, doch behalve het micro-photogram, dat in ons tijdschrift is afgedrukt, werd door Dr. Hesselink, Directeur van den Keuringsdienst alhier, ook nog eene opname onder meer vergrooting van een gedeelte van dit diaphragma genomen en ik wendde mij daarom tot D r. Hesselink met het verzoek, nog eens na te willen gaan of op het negatief dier opname wellicht schimmelvorming zou kunnen worden ónderscheiden. Ook dit negatief geeft echter geheel den indruk van rag- weefsel; de structuurlooze draden staan onder «kabelspanning» en van celvorming, zooals in gerekten vorm bij schimmelwoekering zou kunnen worden verwacht, is niets te bespeuren. Dit negatief, door Dr. Hesselink welwillend te mijner be schikking gesteld, is daarna aan Prof. Heuvelink toegezonden en wordt thans aan het laboratorium der Technische Hoogeschool nader onderzochtde resultaten van dit onderzoek hopen wij later mede te kunnen deelen. Inmiddels arriveerde aan de fabriek van mathematisch-mecha- nische instrumenten «Physica» alhier wederom een instrument uit Indië, waarvan de nogal grove draden van het diaphragma weer als steunpunt dienen voor het kunstvol weefsel van Arachne 's wonderweb. De heer de Koningh stond ons gaarne dit diaphragma af, zoodat het nu bewaard kan blijven en aan de vriendelijke wel- >43

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 143