De belanghebbende zal te gelijker tijd een authentiek afschrift of een authentiek uittreksel van de acte of het vonnis aanbieden, ten einde daarop door den Bewaarder te doen aanteekenen den dag der overbrenging, mitsgaders het deel en het nummer van het register. Het zal den lezer onmiddellijk opvallen, dat deze bepalingen bijna analoog zijn aan die van het Ned. B. W., wat het karakter betreft, alleen missen we in het Ned. B. W. de bepalingen aan gegeven in art. 617 t/m. 619. De motieven, die gegolden hebben tot het inlasschen van deze artikelen behoeven niet medegedeeld te worden, doch laten zich best gissen. Of men daardoor het beoogde doel zou bereiken, is aan sterken twijfel onderhevig, wanneer men het gebeuren om zich gadeslaat, wanneer men in de gelegenheid is geweest een kijkje achter de schermen te nemen en weet, dat er slechts weinige malversaties inzake grondzaken voor de rechtbank aan hangig worden gemaakt, maar veel «getoetoept». Veel beter en meer het positieve stelsel nabij komende, werkt de wijze van openbaarmaking als is voorgeschreven in de Ordonnantie hier- voren genoemd (Stbl. 1834, N°. 27) en die we hier in korte trekken zullen laten volgen. De bewijzen van eigendom en overgang van alle vaste of onroerende goederen, waaronder worden verstaan: landerijen, huizen enz. enzvoorts alle akten, waarbij zoodanige onroerende goederen worden verhypothekeerd of verbonden en eindelijk alle akten van cessie van zoodanige hypotheken, zullen, op poene van nulliteit, worden verleden in de Gewesten alwaar Raden van Justitie gevestigd zijn, voor een of twee Commis sarissen uit die Raden, bijgestaan door derzei ver Griffier en in de Gewesten, waar zoodanige rechtbanken niet gevestigd zijn, voor het Hoofd van Gewestelijk Bestuur (Resident) bijgestaan door den Secretaris van het Gewest, of waar geen Secretaris is, door een Commies van het Hoofd van Gewestelijk Bestuur. Akten van borgtocht voor reeds bestaande hypotheken, zullen, op de vordering van partijen, alsmede voor genoemde autoriteiten kunnen worden gepasseerd, (art. 1.) Alle overschrijvingen geschieden binnen den tijd van zes 147

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 147