148 maanden te rekenen, voor de goederen in het openbaar gekocht van den dag der verkooping, voor die onder de hand gekocht of op andere wijze dan door erfenis of legaat verkregen, van de dagteekening der deswege opgemaakte akte, bij gebreke van zoodanige akte of zoodanige dagteekening, van den dag der in art. 14 bevolen aangifte bij den Landmeter en bij gebreke ook van zoodanige aangifte, van den dag der inbezitneming, en voor die bij erfenis of legaat verkregen van het overlijden des laatsten eigenaars, (art. 2.) Onder den naam van «Recht van overschrijving» wordt eene belasting geheven van alle overeenkomsten tot overdracht van den eigendom van alle binnen Ned.-Indië gelegen onroerende goederen of van het Recht van Opstal daarop. Deze belasting bedraagt 5 te berekenen over de sommen aangewezen in de artikelen 6, 6a en tb. (art. 5.) In deze drie artikelen vinden we het juridisch en het fiscaal karakter der ordonnantie aangegeven. Van de twee handleidingen voor de toepassing dezer ordonnantie behandelt M. G. Diepen- heim (Uitgave van G. C. T. van Dorp en Co., Den Haag) meer in 't bijzonder het juridisch gedeelte en Mr. L. A. C. Kolff (Uitgave G. Kolff en Co. te Batavia) het fiscaal gedeelte, hoe het recht moet geheven worden. Berust in Nederland het fiscaal gedeelte bij de Ontvangers van de Registratie, hier in Indië berust de toepassing zoowel van het juridisch als van het fiscaal gedeelte bij de Ambtenaren belast met de In- en Overschrijving. Op het juridisch gedeelte wordt controle uitgeoefend door de Presidenten van de Raden van Justitie (art. 42), over het fiscaal gedeelte door de Inspectie van Financiën (art. 43a Stbl. 1898, N°. 303). In ieder geval, dat er overgang plaats heeft, ook bij overlijden, ingevolge art. 833 (880) B. W. en er geen recht van overschrij ving verschuldigd is, behoort aan de formaliteit van overschrijving op naam van de verkrijgers door het passeeren eener gerechte lijke akte te worden voldaan. Zelfs al heeft men een onroerend goed op zijn naam staan, doch waarvan krachtens art. 119 (174) B. W. door huwelijksgemeenschap de helft toebehoorde aan zijne overleden echtgenoote, waarvan men eenig erfgenaam is, zal de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 148