overschrijving moeten plaats hebben van die helft, die men reeds op naam heeft, omdat er hier overgang plaats heeft. (In Neder land vervult het Reg. 50 v/d. Ontv. Reg. deze rol.) In wezen is het stelsel door de ordonnantie aangegeven nega tief, omdat men als eigenaar het goed van eiken bezitter, die het op naam heeft staan, kan terugvorderen. Deze uitwinning kan slechts door verjaring gestuit worden. Wil men dus de grootst mogelijke zekerheid hebben omtrent de waarde van eenen rechtstitel, dan zal men hier evenals in Nederland zijn onderzoek moeten uitstrekken naar de waarde, de aanvechtbaarheid, der voor dien verleden titels. Dit onderzoek kan in Indië veel gemakkelijker geschieden dan in Nederland en kan ook verder uitgestrekt worden, omdat men hier de beschikking heeft over alle bescheiden, die aan de minuut akte gevestigd zijn en gediend hebben bij het passeeren der ge rechtelijke akte, welke bij den Ambt. van de I. en O. bewaard blijven. Toch vertoont de ordonnantie verschillende positieve tenden- tiën. De Ambtenaar van de I. en O. vervult niet die lijdelijke rol als de Bewaarders van de Hypotheken en van het Kadaster in Nederland. Hij is, wel is waar, niet bevoegd als Rechter op te treden, heeft niet het recht eene overschrijving willekeurig te weigeren, doch ingevolge art. 12 is hij verplicht de bewijzen van gerechtigheid, om tot de in- dan wel overschrijving over te gaan, na te zien en naar den vorm te beoordeelen zonder een onderzoek in te stellen naar de innerlijke waarde der overgelegde bescheiden. (Ind. Weekblad v/h. Recht N°. 589 en 655.) Zoo zal de Ambtenaar van de I. en O. nooit toelaten, dat onder curateele gestelden, minderjarigen, echtgenooten zonder bijstand van haar man, partij zijn bij het passeeren eener ge rechtelijke akte, zoo zal hij geen overschrijving bewerkstelligen zonder dat de daarvoor noodige landmeterskennis is overgelegd, evenmin zal hij overgaan tot het overschrijven van perceelen op naam van derden, wanneer deze niet ten name van den ver- vreemder staan, hetgeen in Nederland wel mogelijk is en waar de Bewaarder slechts verplicht is mededeeling te doen aan den persoon, op wiens naam het perceel voorkwam, dat zijn pand buiten zijn toedoen op naam van derden is overgeschreven enz. enz. Elk zakelijk recht, waarvoor eene gerechtelijke akte is verleden 149

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 149