3°. Het nauwkeurig vastleggen van berggebieden met hunne hoogtelijnen. 4°. Hulpverleening bij den aanleg van spoorbanen, kanalen, tunnels, etc. Behalve de groote nauwkeurigheid treden bij de luchtfotogram- metrie nog twee andere zeer gewichtige factoren op den voor grond, n.l. tijdsbesparing en een meer oeconomische wijze van werken. In verband hiermede citeeren wij hier de uitspraak van Hugershoff en Cranz.... «dasz die Photogrammetrie aus Luftfahrzeugen, insbesondere Flugzeugen, die gebrauchlichen ter- restrischen topographischen Aufnahmemethoden bezüglich der Genauigkeit erreicht, ihnen aber hinsichtlich der Wirtschaftlichkeit überlegen ist». Spreker verwijst naar Frankrijk, waar na den oorlog de lucht fotografie hare toepassing vindt voor kadastrale doeleinden. Naar aanleiding van de Wet van 1898, werd in 1914 de gemeente Serris hermeten. Na den oorlog moeten de verwoeste gebieden zoo spoedig mogelijk weder worden bebouwd, de grenzen zijn echter veelal van het terrein verdwenen, opnieuw moet dus eene kada strale opneming volgen, waarbij dan tevens zooveel mogelijk wordt rekening gehouden met de eischen eener betere indeeling van den bodem. Het kadastrale werk is dus van zeer grooten omvang, terwijl «.spoed» en bezuiniginghier zooveel mogelijk moeten worden betracht. De luchtfotogrammetrie heeft hier uit komst gebracht en daarom werd in 1919 als «proef» de gemeente Serris opnieuw opgenomen uit het vliegtuig door de Aéronautique militaire. De vlieghoogte was 2000 M. boven het landelijke gedeelte en xooo M. boven het bebouwde gedeelte. De brekingspunten der perceelgrenzen waren gemarkeerd door piketpaaltjes met witte papierstrooken, lang 1.5 M., gericht langs de grenzen en van zoodanige breedte, dat zij op de schaal der kaart de dikte van eene te trekken lijn ongeveer evenaardden. Bij deze proef bleek de onbruikbaarheid van den spleetsluiter; bij den korten belichtingsduur zou deze om verteekening te voorkomen eene snelheid moeten hebben van een 40 tal meters per seconde, wat vrijwel onuitvoerbaar is. Door kapitein A. Guillemet is daarom de oplossing gezocht in de 14

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 14