J 5° wordt bij ééne afzonderlijke akte overgeschreven. Nimmer wordt van twee of meer rechten perceelen eene akte opgemaakt, tenzij het eene samentrekking van die perceelen tot één geldt. Verder mag als regel worden aangenomen, dat van eiken overgang eene afzonderlijke akte moet worden verleden, doch dat perceelen nooit worden overgeschreven op overleden erfgenamen. Heeft men echter een perceel door versterf, door wetsbepaling, ver kregen, zonder dat de overschrijving daarvan heeft plaats gehad, dan wordt bij verkoop het perceel van den erflater direct op den kooper overgeschreven zonder tusschenoverschrijving, echter zonder benadeeling van den fiscus, d.w.z. eventueele rechten of boeten zijn toch verschuldigd.1) In dit opzicht maakt de Indische ordon nantie verschil met het Duitsche grondboekstelsel, waar men eerst het perceel moet overschrijven op naam van de erfgenamen om tot vervreemding te mogen overgaan, omdat men juist daar door deze overschrijving het onaanvechtbaar recht van eigendom of ander zakelijk recht verkrijgt en daarmede de bevoegdheid tot vervreemding. Vermeent men eigenaar van een perceel te zijn en staat het perceel niet op naam van den eigenaar, en wil men overgaan tot verkoop van dit recht aan derden, dan zal men, om de over schrijving te kunnen bewerkstelligen ten name van den kooper, eerst krachtens art. 621 eigendomsuitwijzing moeten aanvragen. In het Ned. B. W. treffen wij deze bepalingen niet aan. Het voorschrift luidt: Ieder zal zijn eigendomsrecht op onroerende zaken, waarvan hij bezitter is, mogen doen uitwijzen door den Raad van Justitie, binnen welks rechtsgebied de zaken gelegen zijn. De wettelijke bepalingen op de burgerlijke rechtsvordering regelen de wijze, waarop deze rechtsvordering zal worden inge steld. (art. 621.) Nadat het vonnis van toewijzing in kracht van gewijsde is overgegaan, zal hetzelve, door of vanwege den verzoeker, ten kantore van den bewaarder der hypotheken, worden openbaar gemaakt, door overlegging van een afschrift en te boekstelling Niet alle Raden van Justitie of beter Rechter Commissarissen huldigen hierbij hetzelfde beginsel. Te Batavia wordt anders gehandeld dan te Soerabaia; te Batavia heeft wel tusschenoverschrijving plaats. Hierop kom ik later wel eens terug R.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 150