van het-zelve in het daartoe bestemde register, alles in voege als bij artikel 620 is voorgeschreven, (art. 622.) Wanneer deze overlegging en te boekstelling heeft plaats ge had, wordt de bezitter, in alle met derden over zoodanige goe deren plaats gehad hebbende handelingen, als eigenaar beschouwd, (art. 623.) In korte trekken wil ik hier aangeven op welke gebrekkige wijze hier volgens de art. 6 enz. de berekening plaats heeft van het Recht van 5 en hoe de Ambtenaar van de I. en O., nota bene een Rechter-Commissaris uit den Raad van Justitie, lijdelijk moet toezien, dat de belastinggelden bij honderdduizenden ont doken worden. Het Recht van Overschrijving wordt berekend over het hoogste bedrag of wel over den aangegeven koopprijs of over de ver- pondingswaarde. De Ambtenaar van de I. en O. heeft eerst dan het recht om over te gaan tot taxatie, wanneer het perceel niet in de verponding is aangeslagen. In Nederland heeft de Ont vanger van de Registratie altijd dat recht, als hij vermeent, dat belastinggelden ontdoken worden. Wanneer men nu weet, dat bebouwde perceelen soms het dub bele en dikwijls eenige malen meer waarde hebben dan de ver- pondingswaarde bedraagt en dat bouwterreinen, zelfs groote com plexen, eene minimum verpondingswaarde hebben van ƒ8, en deze taxatie gedurende het tijdperk van 5 jaren constant blijft, dan zal het voor ieder duidelijk zijn, dat het niet tot de zeldzaam heden behoort, dat een koopprijs wordt opgegeven ongeveer gelijk aan de verpondingswaarde en dat hiermede jaarlijksch tonnen voor den fiscus verloren gaan. Ook bij inbreng in N. V. wordt de 5 berekend over de verpondingswaarde en alleen in het geval, dat een peiceel niet in de verponding is aangeslagen, heeft de Ambt. van de I. en O. het recht over te gaan tot taxatie. Zoo zien we het niet zelden ge beuren, dat voor perceelen met eene verkoopswaarde van tonnen de luttele som van 40 heele centen overschrijfgeld verschuldigd is. Het ware te wenschen, dat de Ordonnantie, wat het fiscale gedeelte betreft, meer in Nederlandschen geest gewijzigd werd, waardoor die ontduikingen en die onbillijkheden niet konden voorkomen. Het komt zeer dikwijls voor, dat de belanghebbenden door i5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 151