toepassing vaneen «Obturateur d'objectif a grande vitesse» bestaande in hoofdzaak uit 2 in tegengestelden zin wentelende schijven, die een willekeurig te regelen lichtflits doorlaten. Ook van Duitsche zijde wordt thans energiek gestreefd naar verbetering der «sluiters» Bij de fotografische opneming van een terrein worden in den regel «loodrechte» en «hellende» opnamen gecombineerd, doch zooals wij boven reeds zagen, kan voor sommige doeleinden en onder bepaalde omstandigheden met enkel loodrechte opnamen reeds worden volstaan; veel tijdsbesparing zou het dan kunnen geven, wanneer de inbouw van het fotoapparaat eene loodrechte opname verzekerde en ook in deze richting wordt thans ernstig gezocht. «L'avion photographe est d'ailleurs loin de supprimer le topographe et le géomètre; il va au contraire leur permettre d'étendre considérablement leur rayon d action. Avant la guerre, il fallait trois ans pour refaire le cadastre d'une commune; actuellement quelques vols d'avion et une campagne topographique de quelques mois en belle saison (precedee des travaux ordinaires de délimitation) pourront fournir tous les materiaux neces saires a la rédaction des plans cadastraux sur une surface de 100 kilomètres carrés», zegt Roussilhe in zijn «Rapport sur les études techniques effectuées en 1919 et 1920», Emploi de la photographie aénenne aux levés cadastraux et aux levés géographiques). Ook hier te lande heeft de fotografische afdeeling reeds veel verricht voor civiele doeleinden en nog meer zal dat het geval zijn, wanneer later over meer hulpmiddelen zal kunnen worden beschikt. Het beschikbare materiaal stelde echter reeds nu de fotografische afdeeling in staat om samen te werken met den topografischen dienst ter vluggere herziening der kaarten. Bij opnamen op schaal van 1 a 10000 en kleiner is de «spleetsluiter» geen bezwaar. Op de volgende resultaten kan thans worden gewezen: a. herziening der kaarten van een gedeelte van Overijsel en Drenthe; b. opneming van het Noordzeekanaal ten dienste van de stad Amsterdam; i5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 15