iö5 De vorm der golven is die eener trochoïde\ zooals een punt ge legen op den omtrek van een langs eene rechte lijn voortrollenden cirkel eene cycloïde beschrijft, zoo beschrijft een punt gelegen op den straal van dezen cirkel eene trochoïde of golflijn. De leer der golfbeweging wordt dus beheerscht door de trochoïden-theorie. Elk waterdeeltje neemt deel aan eene orbitale beweging, waarbij het bij windgolven in een cirkel, bij getijgolven in eene ellips wordt rondgevoerd, zoodat het ongeveer op dezelfde plaats terug keert, doch de golf schrijdt voort volgens het beloop der tro choïde en met eene snelheid, die afhankelijk is van de diepte van de zee, zooals ook wordt aangegeven door de Lagrange'sche formulec J/g h, waarin h de diepte van het waterbekken be- teekent en g de versnelling is der zwaartekracht. Watergolven zijn dus gravitatiegolven. De getijgolven worden in hooge mate beïnvloed door den wind; golven van 90 Meter lengte en 3 Meter hoogte zijn bij krach- tigen wind op hooge zee geen zeldzaamheid en de peilschaal waarnemingen kunnen dientengevolge bij aanhoudenden wind niet alleen van dag tot dag groote verschillen aangeven, doch ook de jaargemiddelden hebben nog een zeer grillig verloop, zooals ook blijkt uit het diagram, opgenomen op blz. 14 van jaarg. 1921 van dit tijdschrift. Wij Nederlanders kunnen bogen op de oudste en meest vol ledige reeks van waterstandswaarnemingen; aan het «Stads- Waterkantoor» te Amsterdam werd sedert het jaar 1700 ge regeld van uur tot uur met den «peilstok» de hoogte van het met de Zee in onbelemmerde gemeenschap staande water onder het waterkantoor bepaald en geboekt in meerendeels nog voor handen bescheiden. De waarnemingen namen den 1 Januari 1700 een aanvang en eindigden in i860 tengevolge van de afsluiting van het IJ bij Schellingwoude; zij omvatten derhalve eene reeks van 161 jaren, waarvan echter nog slechts 58 jaren zijn berekend. De aanteekeningen betreffende de jaren 17501766 zijn verloren gegaan. Reeds in 16801682 waren echter te Amsterdam nieuwe water- keeringen aangelegd en in de daarbij behoorende sluizen werden peilmerksteenen aangebracht met het opschrift: Zeedijkshooghte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 165