Hei projectie-sysieem van Dr. Gasser. 172 P. S. Laplace. Traité de Mécanique celeste. 1799-1802. O. Hecker. Beobachtungen an Horizontalpendeln. 1907. Prof. Dr. W. Schweydar. Theorie der Deformation der Erde durch Flutkrafte. 1916. Prof. Dr. W. Schweydar. Die Polbewegung in beziehung zur Zahigkeit und zu einer hypoth. Magmaschicht der Erde. 1919. E. Przyby llok. Ueber die sogenannte Polflutin der Ost- und Nordsee. 1919- Enz. enz. T. POLÊE. FOTO-TOPOGRAFIE. Sinds mijne uiteenzetting van het a, bc der fotogrammetrie voor kadastreering van horizontaal terrein, in afl. 3 van dit tijd schrift, kwam ik in de gelegenheid kennis te maken met een nieuw systeem van projecteeren der luchtfoto's, die voor heuvel achtig- en voor bergterrein een groote vereenvoudiging brengt, doch ook voor horizontaal terrein belangrijke voordeelen belooft. Het systeem van Dr. Gasser bestaat hierin dat van twee luchtfotos van hetzelfde terrein de projecties tegelijk op het scherm worden gevormd in één lichtbeeld. De foto's moeten op ongeveer gelijke hoogte, met tenaastenbij verticale camera-as, genomen zijn. Indien de assen der projectie-apparaten en het scherm staan onder dezelfde hoeken, en de afstanden, op verkleinde schaal, dezelfde zijn als die der camera-assen ten opzichte van een horizontalen bodem, bij twee opvolgende belichtingen der plaat, dan is het duidelijk dat de twee projecties volkomen zullen samenvallen. Omgekeerd, indien men de twee projecties vereenigt tot één beeld, waarin alle afwijkingen, door middel van verschuiving en draaiing van apparaten en scherm, zijn opgeheven, dan zullen deze zijn gebracht in een stand gelijkvormig aan die der camera tijdens de twee opnemingen. Men stelle zich nu voor dat in het overigens horizontale terrein een heuvel oprijst. De lichtstralen uit de twee projectie-apparaten van een zelfde punt van den heuvel zullen elkaar nu niet snijden op het scherm daar één beeld vormen maar daarboven en ieder een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 172