175 punten der helling die stilstaan, dan verkrijgt men een hoogtelijn. Stelt men het scherm op het laagste punt der helling dan kan men de projectie van het terrein, op deze hoogte gelegen, op het scherm nateekenen. Stelt men het scherm achtereenvolgens hooger, telkens met een verschil van bijv. één meter, dus van een milli meter als men werkt op de schaal i a iooo dan kan men niet alleen de hoogtelijnen, maar ook de projecties der terreinscheidin gen, huizen, wegen enz. op of nabij die hoogtelijnen gelegen, in kaart brengen. De kaart ontstaat dus geleidelijk, totdat de top van den heuvel is bereikt (zie Fig. 2, waarin de wording der kaart is voorgesteld, zooals zij er achtereenvolgens uitziet op hoogten van o, 20, 40 en 80 meter). Ter vervaardiging der apparaten voor opneming en verwerking der foto's werken eenige Duitsche firma's samen, van welke de Inag (Internationale aerogeodatische Gesellschaft) te Danzig houderes is der octrooien. De firma Deutsche Karte te Berlijn werkt met deze apparaten en vervaardigt op bestelling en op verlangde schaal kaarten met eene nauwkeurigheid van 0,1 millimeter, zoowel in hoogtelijnen als in horizontale projectie van het terrein. De directeur dezer firma, Dr. von Bertrab, met zijne mede werkers, ingenieurs en een waarnemer (vlieger), hebben mij met groote bereidwilligheid de inrich- ting en de werking der apparaten vertoond en toegelicht, zoodat ik meen het principe ervan wel te kunnen aangeven zonder in bij zonderheden te treden. Ik zal dat trachten te doen aan de hand van het schema (fig. 3) eener verticale doorsnede, welke den loop der lichtstralen langs de optische assen der projectie-in richtingen I en II aangeeft en waarin de letters p, o en s de plaat, het objectief en een spiegel voorstellen. De spiegel staat onder een hoek van 45 graden met de In elk dezer apparaten is de plaat beweegbaar om de op- Fiq 3 optische as van het apparaat.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 175