176 tische as, dus in haar eigen vlak om het hoofdpunt (ter regeling van de richting der helling van de camera). De helling wordt verkregen door eene draaiing in verticalen zin, in een draaipunt boven s, juister: in het virtueele spiegelbeeld van het voorste objectief-centrum. In die draaipunten kunnen beide apparaten bovendien om verticale assen bewogen worden (voor de oriënteering). Apparaat II kan bovendien in verticale richting (schaal) en horizontaal in de richting PS (aansluiting) verschoven worden. Teneinde nu na te gaan hoe de projecties van twee opvolgende foto's in één lichtbeeld kunnen worden vereenigd en de uit verschil lende oorzaken ontstaande verschillen worden vereffend, volg ik voorloopig de werkmethode der «Deutsche Karte». Als grondslag voor de omvorming der eerste foto tot eene horizontale projectie dienen minstens drie vaste punten op het terrein, die trigonometrisch bepaald en georiënteerd zijn. Een- voudigheidshalve neem ik aan dat de beelden van alle drie voor komen op de eerste foto. De volgende foto's worden op de voorgaande ingesteld door overlapping (overdekking) met 3U. De opneming geschiedt in reeksen op nagenoeg gelijke vlieghoogte en in rechte lijn, de reeksen bedekken elkaar met ongeveer V4. Elk terreinpunt komt dus voor op 4 tot 8 foto's. De omvorming van al deze foto's tot eene kaart geschiedt zonder eenige voorafgaande berekening der onbekenden die tot de zoogenaamde «auszere Orientierung» behooren (richting en bedrag der helling, oriënteering ten aanzien der coördinaten assen, ruimtecoördinaten der plaats van de camera tijdens de belichting.) Die berekening leidt somtijds niet, en dikwijls eerst na ver effening met meerdere gegevens, tot voldoend nauwkeurige uit komsten, kost dan veel tijd, zoodat zij «unwirthschaftlich» is. De omvorming der foto's tot projecties en hare aaneensluiting geschiedt geheel langs optisch-mechanischen weg. Ter opheffing der kleine verschillen, welke zich daarbij openbaren, is het van veel gewicht dat die verschillen zich in den regel manifesteeren op verschillende wijzen, als zij ontstaan uit verschillende oorzaken en dientengevolge een aanwijzing geven door welke bewegingen in de projectie-inrichtingen of van het scherm (de tafel) zij kunnen opgeheven worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 176