J78 as van projectie verwijderd zijn. De oorzaak kan gelegen zijn: i°. in eene afwijking van de juiste schaal, welke door verti cale verschuiving van apparaat II wordt opgeheven; 2°. in eene perspectivische afwijking, gevolg van onnauw keurigheid in de instelling van richting of bedrag der helling; 3°. in eene verwringing der beelden door de lenzen. Deze is bij goede objectieven, zoowel in de apparaten als in de camera, zoo gering, dat zij niet waarneembaar is. Vertoont zij zich dan kan zij niet worden opgeheven. De uiterste hoeken der foto behooren alsdan niet benut te worden. Zijn de beide projecties, zoo noodig na herhaalde regeling van de apparaten, tot volkomen overeenstemming gebracht, dan kan alles wat men op de kaart wenscht aan te duiden, in teekening worden gebracht. Aangezien men elk gedeelte van het terrein beziet uit 4 a 8 plaatsen in de lucht, honderden meters van elkaar gelegen, kijkt men als het ware om de voorwerpen en door de begroeiing heen; wat de eene foto niet te zien geeft, onthult de andere, zoodat zelfs bosschen in vollen zomerdos dikwijls niet kunnen verbergen, hoe de bodem er onder hun gebladerte uitziet. En nu hellend terrein, heuvel- en bergland. Hierbij doemen bezwaren op, die bij horizontaal terrein niet voorkomen. Om te beginnen: de drie vaste terreinpunten staan op verschil lende hoogte, zoodat de gekaarteerde punten en hunne projecties niet samenvallen. Men kan echter dit bezwaar door hulpmiddelen overwinnen. Men stelt bijv. de hoogte van de tafel op die van het laagste vaste punt. De beide andere worden aangeduid door punten, verticaal boven het gekaarteerde punt op tafeltjes, welker hoogte, volgens de schaal, gelijk wordt gemaakt aan het verschil in hoogte op het terrein. Men kan ook het punt, waar het beeld van een vast punt zich in de horizontale projectie zich moet vertoonen, construeeren en daarop aansluiten. Daartoe is slechts noodig een plaatje met een nauwe spleet, welke loodrecht boven het gekaarteerde punt wordt geplaatst. Wordt de spleet bedekt tot de hoogte van het vaste punt boven de tafel, dan werpt het projectie-apparaat een lichtlijn door de spleet op de tafel, waarvan het eindpunt het gezochte punt is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 178