DE COMPTOMETER. In aflevering 3 van jaargang 1921 gaven wij een kort over zicht van de ontwikkelingsgeschiedenis der rekenmachines, ontleend aan Jordan II, en eene beschrijving van de Trinks Triplex machine- Onze bibliotheek werd sedert verrijkt met «Origin of Modern Calculating Machines by J. A. V. Turck» (zie blz. 65 van den vorigen jaargang); de bestudeering hiervan kunnen wij ieder belang stellende in rekenmachines, haar fabricatie en techniek ten zeerste aanbevelen. In het begin van dit jaar maakten wij voor het eerst kennis met den comptometer, konden deze kennismaking onlangs voort zetten en meenen eenige korte mededeelingen omtrent deze machine aan de lezers van ons Tijdschrift niet te mogen onthouden. De comptometer is eene Amerikaansche machine, uitgevonden door Dorr. E. Feit te Chicago, die zijn eerste in metaal uitge voerde machine in 1886 voltooide en in 1887 patenteerde; hij associeerde zich spoedig daarop met Mr. Robert Tarrant zoodat begin 1889 de Felt Tarrant Mfg Co. ontstond, die nog steeds den comptometer fabriceert en verkoopt. Wij zouden de ons ter beschikking gestelde ruimte spoedig overschrijden en ons te veel in technische bijzonderheden moeten begeven, indien wij zouden pogen een volledige beschrijving van den comptometer en een verslag van alle sinds 1887 aangebrachte verbeteringen te geven; daarvoor verwijzende naar Origin of Modern Calculating Machines (zie boven) volstaan wij met een voudige vermelding van enkele hoofdzaken. De comptometer behoort tot de zoogenaamde «keydriven» machines waarbij het telwerk in werking gebracht wordt door den druk zelf op de toetsen in tegenstelling tot de «key-set» machines, waarbij de toetsen of stiften slechts tot instelling dienen en een afzonderlijk bewegingsmechanisme wordt aangewend. De eerste machines lieten slechts enkelvoudige beweging toe d.w.z. men kon niet meer dan één toets tegelijk gebruiken zonder de tientallen-overbrenging te doen haperen. Kort na 1900 vol tooide Feit den «Duplex comptometer», bij welke machine men met eenheden, tientallen, honderdtallen enz. tegelijk kan werken, terwijl ook de tientallen overbrenging zonder fonten functioneert. De nieuwste machines hebben verder het «controlledkey» systeem, 17

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 17