zij zich ten slotte in die mate openbaren, dat zij niet door ver effening geheel kunnen verwijderd worden. Die werkwijze kan zeer doeltreffend zijn indien een bestaande kaart tot grondslag dient of als voorbereidend werk voor het maken van projecten voor groote werken of wel voor kaarten op kleine schaal van bergland of van onbekende streken. Voor kadastrale kaarten is zij ontoereikend. Hiervoor is een technische grondslag van een net van door drie- en veelhoeks meting vastgelegde punten onontbeerlijk, om een degelijk ver band te krijgen tusschen de kaarten onderling en tevens tusschen de grenzen die fotografisch en die door meting zijn vastgelegd, alsmede voor eene nauwkeurige bijhouding. Men moet echter het systeem en eene daarop gebaseerde werk methode niet met elkaar vereenzelvigen. Met de eischen wijzigt zich de methode. Beschikt men over een net van vaste punten dan kan daarvan ge bruik worden gemaakt om iedere foto meer of minder zelfstandig om te vormen tot eene projectie en deze te oriënteeren. Eene overlapping met niet meer dan XU is dan voldoende. Onder gunstige omstandigheden zal men met één projectie-apparaat kunnen volstaan. Maar niet altijd en overal zijn alle omstandigheden gunstig en dan zal het systeem Gasser nuttige toepassing kunnen vinden. Men denke aan i°. Oriënteering en aaneensluiting der projecties. Het aantal of de onderlinge ligging der vaste punten op eene foto kan wel eens onvoldoende blijken voor eene juiste omvorming der foto tot eene horizontale projectie of voor eene scherpe oriënteering en aaneensluiting met de aangrenzende projecties. De dubbele projectie brengt dan hulp. Zij zal zelfs aanleiding kunnen worden om te volstaan met een veel geringer aantal vaste punten dan thans voor perceelmeting noodig worden geacht. 2°. Hoogteverschillen. Voor de vorming van horizontale pro jecties van heuvelachtig terrein geeft het systeem eene eenvoudige oplossing, welke in onze oostelijke en zuidelijke provincies eene veelvuldige toepassing kan vinden. 3°. Bosschen. Hetzelfde is het geval met beboschte terreinen, welke eveneens het meest voorkomen in bedoelde provinciën. Men zal gemakkelijk inzien dat er voor eene bepaalde werk- i8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 180