181 methode verband moet bestaan tusschen de projectie-apparaten en de fotografische installatie in het vliegtuig. De «Deutsche Karte» wendt een camera aan van 25 centimeter brandpuntsafstand en een plaat van 18 X 18 centimeter. Een afzonderlijke motor, waarvan de snelheid willekeurig kan geregeld worden, verwisselt automatisch de gevoelige glasplaten en stelt die op het oogenblik der belichting nauwkeurig op brandpunts afstand. Tegelijk wordt een lint met sluiter achter het objectief in beweging gezet. Het lint zonder eind heeft twee openingen, die elkaar in tegengestelde richting voor de lens passeeren en welks snelheid zoo hoog kan worden opgevoerd, dat de belich tingsduur slechts V300 seconde bedraagt, zoodat scherpe opnemingen op eene hoogte van slechts 500 meter mogelijk zijn. De camera wordt opgehangen in pannen die door spiraalveeren worden gedragen, zoodat de trillingen van het vliegtuig daarin worden gedoofd. De snelheid van het vliegtuig tijdens de opnemingen bedraagt ongeveer 140 K.M. per uur of 40 meter per seconde. Wordt gevlogen op eene hoogte van 1500 meter, dan wordt een terrein van ruim een kilometer lengte en breedte op de plaat afgebeeld, welke in 25 seconden wordt doorgevlogen. Er moet dus op die hoogte elke 6 seconden eene belichting plaats hebben. De projectie-apparaten der «Deutsche Karte» zijn zoodanig ge construeerd dat zij van de diapositieven een vijfmaal vergroot beeld op het scherm werpen. De daarnaar vervaardigde kaart wordt, ter reproductie, fotografisch verkleind op de verlangde schaal. De tijd noodig voor de vervaardiging van kaarten hangt na tuurlijk in de eerste plaats af van de oppervlakte van het terrein en de schaal der kaart. Voor eene kaart op 1 a 2000 vah een terrein groot 100,000 hectaren wordt op 4 jaren gerekend. Met slechts 14 installaties zouden dus nieuwe kaarten van Nederland op die schaal in 10 jaren tijds vervaardigd kunnen worden. I. Boer Hz. VERSLAG DER 39e ALGEMEENE VERGADERING GEHOUDEN TE UTRECHT OP 10 SEPTEMBER 1923. Aanwezig zijn deleden: Alberda, Bes, Best, de Bie, Brand, Buning, Dieperink, Dogterom, van Gerven, Greve, Gorter,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 181