e. De heer van Riel houdt daarna een rede over het Wets ontwerp op de Ruilverkaveling, welker inhoud (sterk verkort) hier volgt, De spreker begint met een historiseh overzicht van de ont wikkeling der ruilverkavelingsgedachte in Nederland en wijst op de belangrijke rol door de Vereeniging voor K. en L. sedert 1889 daarin gespeeld. De onlangs overleden collega Hoffmann bracht in dat jaar de ruilverkaveling, toen nog afronding van eigen dommen geheeten, aan de orde. Eenige jaren later verscheen een rapport van de commissie «Ontginning» van het Nederlandsch Landbouwcomité. De tijden waren echter nog niet rijp voor deze denkbeelden. Door een nieuw rapport van het Bestuur van K. en L., waarin de heer Hoffmann het leeuwendeel had, besluit het Landbouwcomité opnieuw werk van de ruilverkaveling te maken. De landmeters Hoffmann en Boer worden in een commissie opgenomen, die langs den weg van een enquête tot de conclusie komt, dat in tal van zandstreken versnippering van den bodem, gepaard met ondoelmatigen vorm en verspreide lig ging der perceelen en met meer of minder gebrekkig net van wegen en wateren, zoo goed als regel bleek te zijn, terwijl ook op de oude klei-bezinkingen ondoelmatige indeeling voorkwam. Het resultaat was een wetsontwerp, dat in 1910 door het Land bouwcomité aan de Regeering werd aangeboden. Deze nam het niet direct in behandeling, omdat zij meende dat er dan eerst iets van ruilverkaveling zou terechtkomen als door den prakti- schen landbouw de voordeelen werden begrepen. De Nederlandsche Heidemaatschappij nam toen de propaganda op zich met zoo veel succes, dat thans door de landbouwvereeni- gingen krachtig op de invoering van een wettelijke regeling wordt aangedrongen. De enkele door haar bij minnelijke schikking tot stand gebrachte ruilverkavelingen bewezen gelijktijdig het groote nut daarvan en de onmogelijkheid er zonder wet te komen. Het door den oorlog vertraagde wetsontwerp is er thans. Twee principiëele vragen, die vóór het opstellen daarvan moeten be antwoord worden, zijn: 1. Is ruilverkaveling geoorloofd? 2. Is ruilverkaveling nuttig voor het land Het begrip eigendom heeft in de ige eeuw een belangrijke evolutie doorgemaakt. De opvatting, dat de eigenaar voor het 184

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 184