i85 gebruik van het goed aan niemand verantwoording is verschul digd, is overgegaan in de meer sociale, dat het eigendomsrecht wordt beschouwd als factor van het productieproces. De hieruit volgende plichten van den eigenaar, zijn grond zoo economisch mogelijk te gebruiken, erkennende, moet men bij onwil of onmacht van den eigenaar komen tot onteigening (Woningwet en Land- arbeiderswet) en, indien vorm of ligging der perceelen het pro ductieproces belemmeren, tot de minder verstrekkende ruilver kaveling. De beantwoording der 2e vraag hangt af van de mate van deze belemmering, die voornamelijk haar oorzaak vindt in de ongunstige bodemindeeling en een gebrekkig wegen- en waternet, waarvoor spreker verschillende oorzaken noemt. Slechte bodem indeeling verhindert het gebruik van moderne landbouwwerktuigen en kunstmest, rationeele vruchtwisseling en bestrijding van plan tenziekten, drainage of normaliseering van waterleidingen. Goede bodemindeeling vermindert de kosten van bearbeiding, toezicht en transport, het aantal toegangswegen en de lengte der grenzen en ten slotte de kans op grensgeschillen. Ruilverkaveling kan dus de productie bevorderen door verhoo ging van de bruto-opbrengst en vermindering van de kosten. Volgens een recente schatting van de Nederlandsche Heidemaat schappij komt 16 van de oppervlakte van Nederland direct in aanmerking voor ruilverkaveling. Spreker bestrijdt uitvoerig de bewering, dat ruilverkaveling zou zijn een bijzondere vorm van onteigening. Heeft deze tot doel vervanging van de persoon, gene bedoelt de vervanging van een zaak door een gelijksoortige met betere economische kwaliteit. Bij onteigening komt het goed in vrijen eigendom in handen van den onteigenende, bij ruilverkaveling gaan alle rechten, die niet aan een bepaalde plaats gebonden zijn, op de nieuwe kavels over. Bij onteigening wordt volledige, bij ruilverkaveling evenredige schadeloosstelling toegekend. Het initiatief behoort van de belanghebbenden uit te gaan. Alleen in Pruisen wordt sedert 1920 een andere weg gevolgd. Gaat de ruilverkaveling niet gepaard met moderniseering van het bedrijf waartoe belanghebbenden niet kunnen worden gedwon gen dan is het voordeel vrij problematiek. Kan men dan, als de eigenaren de ruilverkaveling willen, hen niet hun gang laten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 185