gaan? Het zal bijna steeds onmogelijk zijn, de volledige over eenstemming van alle betrokkenen te verkrijgen en daarom is een wet noodig om een minderheid te dwingen. Ook dient de vaststelling van het wegen- en waterennet van ruimer standpunt te worden beoordeeld dan dat der direct belanghebbenden en spreker acht de zorg voor het behoud van het natuurschoon in handen der eigenaren niet veilig. Waar dus de kracht der be trokkenen te kort schiet of waar de gezichtskring der belang hebbenden niet ruim genoeg is, moet de behulpzame hand worden geboden. Daarin voorziet de wet: een centrale commissie voor het ge- heele land, een plaatselijke commissie voor iedere ruilverkaveling. Vervolgens wordt de gang der ruilverkaveling besproken aan de hand van het wetsontwerp, waarvan eenige punten speciaal worden belicht. Een vierde der betrokken belanghebbenden moet het verzoek om ruilverkaveling onderteekenen als waarborg dat de gelden, die reeds vóór de beslissing omtrent het al of niet tot stand komen der ruilverkaveling werden besteed, niet voor niets zijn uitgegeven. Gedeputeerde Staten zullen op het verzoek moeten beslissen aan de hand van het advies der Centrale Commissie. Spreker stelt zich voor, dat deze het terrein laat verkennen en waterpassen en, indien ruilverkaveling haar gewenscht voorkomt, een voorloopig wegen- en waterenplan ontwerpt, waardoor be langhebbenden reeds vóór zij beslissen den toekomstigen toestand in groote lijnen voor zich kunnen hebben. In Nederland heeft men geen grondboek, waaruit de gegevens direct voor het samenstellen van een lijst der belanghebbenden bruikbaar zijn. Voor de beslissende vergadering geeft de wet het stemrecht aan hen, die bij het kadaster als eigenaren te boek staan. De meerderheid (meer dan 50 der eigenaren) moet bovendien meer dan 50 der totale oppervlakte in eigendom bezitten. Wordt tot ruilverkaveling besloten, dan maakt de door Gede puteerde Staten aangewezen plaatselijke Commissie opnieuw door een zelfstandig onderzoek een lijst van eigenaren op; het kadaster is daartoe, zooals bekend, onbetrouwbaar, vooral in de voor ruil verkaveling rijpe terreinen. Strekte men dit onderzoek slechts uit tot het vaststellen van den bezitter, dan zou door revindicatie 186

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 186