i87 het economisch effect der ruilverkaveling kunnen worden te niet gedaan. Het wetsontwerp eischt daarom een volledig onderzoek alsof men een grondboek zou willen invoeren. De rechterlijke macht beslist de geschillen en stelt de definitieve lijst vast. De in de wet genoemde «deskundige», die in dit stadium een goed landmeter moet zijn, heeft in het onderzoek een belangrijk aandeel. Het aandeel van eiken rechthebbende wordt gevonden door het oppervlak zijner perceelen te vermenigvuldigen met de waarde per eenheid. Deze waarde wordt bepaald door drie, door de plaatselijke commissie benoemde schatters, die op het terrein de grenzen der waardeklassen vaststellen, welke door den deskundige in het oude en nieuwe plan worden opgemeten. Als regel zal voor het vaststellen dezer waarde-blokken de cultuurwaarde gelden, de wet laat zich daar echter niet over uit. Aan de rechterlijke macht is de uitspraak omtrent de reclames tegen de schatting opgedragen. Spreker gaat de verschillende nu volgende technische werk zaamheden na: meting en waterpassing, definitieve vaststelling van plan en profiel der wegen en wateren, en van de grenzen, die onveranderd zullen overgaanverder berekening van de totale waarde van het te verdeelen complex. Ten slotte het zeer be langrijke werk der toebedeeling. Ieder eigenaar behoort precies de waarde te ontvangen, die hem naar evenredigheid van de gronden, welke van hem zijn opgenomen, toekomt. Daaruit moet nauwkeurig het correspon- deerende oppervlak worden berekend en hieruit weer de afmetingen der perceelen. Maar dat is nog lang niet alles; de vorm, de plaats en de grootte der kavels moet zoo goed mogelijk aanpassen aan het bedrijf der toekomstige eigenaren, zoodat ieder in gelijke mate van de gunstige omstandigheden zal profiteeren. De doelmatigheid van het plan moet door de centrale commissie worden onderzocht, de billijkheid valt onder het oordeel van den rechter evenals de schade vergoeding voor vervallen huurrechten of erfdienstbaarheden. Is het plan tot stand gekomen dan is de plaatselijke commissie nog belast met de uitvoering van de werken op het terrein, de uitzetting der grenzen, de regeling der inbezitneming en de over schrijving der acte in de openbare registers. Spreker acht een notarieele, door de plaatselijke commissie en den rechtercommis saris onderteekende acte wenschelijk. Het zal het eenvoudigst zijn

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 187