i88 om den notaris voor wat betreft de omschrijving der nieuwe kavels te ontheffen van zijn verplichting, de kadastrale nummers te noemen, en hem op te dragen, de goederen aan te duiden met de kavel nummers die voorkomen op een aan de acte te hechten kavelkaart. Spreker acht het noodzakelijk, dat wijzigingen van de lijst der eigenaren door mutaties, vestiging of aflossing van hypotheek enz. de goedkeuring behoeven van den rechter-commissaris met beroep op de rechtbank. Als algemeene regel is bepaald, dat de kosten door belang hebbenden worden gedragen in evenredigheid met de waarde der in de ruilverkaveling opgenomen gronden. Deze kosten worden als de tiendrente in annuïteiten terugbetaald. Het is mogelijk in het ontworpen stelsel, dat Rijk, Provincie of Gemeente enz. sub sidie verstrekken. Spreker staat tenslotte stil bij de taak van den deskundige, die aan de plaatselijke commissie is toegevoegd en met de tech nische uitvoering is belast. Noodig is een goed landmeter, tegelijk cultuur-technisch goed ontwikkeld en op de hoogte van het land bouwbedrijf. Zijn zulke menschen thans in Nederland te vinden Spreker beantwoordt die vraag met neen. Bij de landmeters, die zich in cultuur-technische problemen hebben ingewerkt ontbreekt de cultuur-technische praktijk; de cultuur-technici zijn niet vol doende landmeter om een ruilverkaveling tot stand te brengen. De moeilijkheden zullen voornamelijk bij de eerste ruilverkaveling worden gevoeld; zijn zij eenmaal op gang, dan zullen zij, die het diploma voor landmeter te Wageningen verkregen, in de praktijk na eenige jaren als assistent te hebben gediend, geschikt worden de werkzaamheden van den deskundige op zich te nemen. Voor de uitvoering der eerste ruilverkaveling beveelt spreker aan detacheering van theoretisch goed ontwikkelde landmeters in het buitenland en bij cultuur-technische werken hier te lande, en zoo dit mogelijk mocht zijn, de samenwerking van twee per sonen, de één landmeter, de ander cultuur-technicus. Spreker wijst er voorts op dat het niet noodig is, dat de des kundigen ambtenaren zullen zijn. Naar Zwitsersch voorbeeld zouden ook particuliere landmeters aan ruilverkavelingen werkzaam kunnen zijn. Wel is noodig dat dergelijke particuliere landmeters volgens de voorschriften van het kadaster metingen, berekeningen enz. zullen uitvoeren, zoodat dubbel werk wordt vermeden. Wil men

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 188