in deze richting gaan, dan zou het kadaster daarvoor in aan merking komende landmeters authorisatie kunnen verleenen, waar door zij het recht moesten krijgen kadastrale stukken op te maken en het kadastrale archief te raadplegen. Ten slotte stelt spreker zich beschikbaar voor nadere toelichting van onduidelijkheden of niet besproken punten uit het wetsont werp. (Applaus). Bij het debat wees de heer Kreeftenberg op de moeilijke materie, welke in het wetsontwerp moet worden geregeld. Vrij willige ruilverkaveling is een ruilmocht dus na de voltooiing van een vrijwillige ruilverkaveling blijken, dat één rechthebbende niet heeft medegewerkt dan zou het geheele werk weer te niet gedaan kunnen worden. Het juridisch begrip «ruil» kan daarom bij een wettelijke regeling geen dienst doen. Het wetsontwerp brengt met het oog op onbekende rechten en rechthebbenden aan het correctief: zuivering van titels dus volledig onderzoek van rechten. Spreker wenscht echter als het ware verlegging van kavels zoodat alle rechten, welke rusten op de oude kavels en voor overbrenging vatbaar zijn, ongewijzigd op de nieuwe overgaan. Een bezwaar van economischen aard acht spreker, dat voor het aanhangig maken van een ruilverkaveling 1U der eigenaren het verzoek moet doen. Spreker acht zulks onnoodig en wenscht de beslissing niet bij de meerderheid der eigenaren maar bij Gede puteerde Staten. Tenslotte acht spreker het een bezwaar, dat de rechterlijke macht niet alleen de schatting maar ook het verdeelingsplan vast stelt, daar dit laatste een zuiver technische aangelegenheid is. Het wetsontwerp zelf doet reeds Gedeputeerde Staten wegen en waterleidingen en daarmede perceelsgrenzen vaststellen. De heer Bes betoogt uitvoerig dat titelzuivering, zooals het wetsontwerp dit voorschrijft, noodzakelijk is. Hij treedt daartoe in een vergelijking van Duitsche en Fransche toestanden en za kelijke rechten met de Nederlandsche. Verder vestigt spreker de aandacht op het bijzonder karakter van het recht van hypotheek. Terwijl het voor de uitoefening van dit recht slechts noodzakelijk zou zijn, dat het object na de ruilverkaveling dezelfde waarde 189

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 189