waarbij verder werken automatisch verhinderd wordt, zoodra een toets onvoldoende wordt neergedrukt. De afbeelding (waarvoor ons welwillend een cliché ter beschik king werd gesteld door den heer J. H. de Granada, vertegen woordiger voor Nederland van de Felt Tarrant Mfg Co.) stelt deze nieuwste machi ne voor; wij zien aan den bovenkant der machine negén rijen metalen stiften of toet sen die tezamen het toetsbord uitmaken. Die rijen vormen (van 8 tot) 12 kolom men, welke, van rechts naar links gaande, achtereenvolgens eenheden, tientallen, honderdtallen enz. voorstellen. Elke toets heeft een knopje dat twee cijfers vertoont: één groot en één klein; de groote dienen voor optellen en vermenigvuldigen, de kleine spelen een rol bij aftrekken en deelen. De eerste rij van onderen af draagt de cijfers 8.1 de 2e 7.2 enz. de laatste 0.9. De oppervlakte der toetsen is niet steeds gelijk; die der oneven rijen zijn hol, die der even rijen vlak, waardoor het zoogenaamde blind werken wordt vergemakkelijkt. Hieronder verstaat men het met de vingertoppen zoeken van de neer te drukken toetsen; men houdt daarbij het oog voortdurend op de uit te werken op gave gevestigd; reeds na korte oefening bereikt men een merk waardige snelheid en accuratesse. Aan den voet van het toetsbord ligt het register: eene rij openingen (1 meer dan het aantal kolommen van toetsen) waarin de uitkomsten worden geregistreerd door telwielen. Voor het schoonmaken der machine behoeft men slechts aan het krukje rechts een kleine voorwaartsche beweging te geven; het geheele register staat daardoor terstond op nul, het krukje springt automatisch terug; dit alles speelt zich in eene fractie van een seconde af. i8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 18