i go heeft als er voor, zou bij de overige zakelijke rechten de ruil verkaveling juist de ligging der betrokken onroerende goederen moeten waarborgen. En dit zou slechts door titelzuivering kunnen geschieden. Nadat de heer Kreeftenberg nog eens nader de bedoeling zijner woorden heeft toegelicht stelt de heer Heines enkele vragen aan den inleider omtrent detailpunten n.l. 1. Uit art. 5, 3de lid, en memorie van toelichting blz. 6. V, 4e lid, valt af te leiden, dat met den wil van den eigenaar het verschil in waarde tusschen zijn nieuwe kavels en zijn ingebrachte on roerende goederen meer mag bedragen dan 5%. Zijn de rechten van hypotheekhouders in zoo'n geval voldoende gewaarborgd? 2. Is het niet gewenscht, dat in de wet opgenomen worde in de artt. 40 en 62, dat ook de deskundige de daarbedoelde bij eenkomsten zal bijwonen? 3. De in art. 65, 5e lid bedoelde wijziging door de rechtbank in het plan van ruilverkaveling naar aanleiding van bezwaren van een eigenaar zal gewoonlijk ten nadeele van één of meer andere eigenaren zijn. Deze kunnen dan echter niet meer hunne bezwaren doen gelden (art. 65, 6e lid). De Voorzitter vraagt aan inleider of de Voorzitter van dein art. 18 bedoelde vergadering wel de aangewezen persoon is om de grenzen van het ruilverkavelings-complex vast te stellen. De heer van Riel, de verschillende sprekers beantwoordende, verdedigt nogmaals de titelzuivering op grond van de ook bij de markverdeelingen gebleken onbetrouwbaarheid van de kadastrale tenaamstelling. Art. 10 heeft alleen de bedoeling, den rang der hypotheken te verzekeren. Verruiming van de gelegenheid tot initiatief is wel aanlokkelijk, maar spreker meent dat de Hollandsche aard zich daartegen verzet, terwijl de wet een nationale moet worden. Spreker be schouwt evenals de heer Kreeftenberg de vaststelling der ver deeling van eenvoudigen technischen aard. Men moet echter voorkomen het rechtsgevoel te verstoren, dat algemeen de belangen in handen van de rechterlijke macht het veiligst acht. Constateerende dat de heer Bes zich vrijwel stelt op het stand-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 190