punt der wet, erkent spreker tegenover den heer Heines, dat de rechten der hypotheekhouders door medezeggenschap in de grootte van het waardeverschil beter zouden zijn gewaarborgd. In de toelichting staat ten aanzien van den deskundige, dat deze de plaatselijke commissie in al haar werkzaamheden bijstaat. De eigenaren, voor wie een latere wijziging nadeelig is, hadden toch eerst meer dan hun billijkheidshalve toekwam. In de vergadering, bedoeld in de vraag van den Voorzitter, zijn reeds uitgewerkte plannen aanwezig. Welk plan zal worden aangenomen kan moeilijk door stemming worden beslist. De heer Kreeftenberg zegt nog eens, dat het onderzoek naar de rechten geen verborgen rechten mag afsnijden. Voor de mu taties tusschen het sluiten der lijst en de overschrijving van de ruilverkavelingsacte zal een regeling moeten worden getroffen. De Voorzitter helt ten aanzien van het onderzoek over naar de meening van den heer Kreeftenberg maar verwacht voor deel van een zuiver ambtelijk vooronderzoek naar de juistheid der kadastrale tenaamstelling. De heer van Leusen, mede sprekende namens de Nederland- sche Heidemaatschappij, zegt dank voor de ontvangen uitnoo- diging en wekt op tot samenwerking ter bevordering der ruilver kaveling. Na de pauze worden drie door inleider debaters en bestuur in onderling overleg opgestelde conclusies aan de orde gesteld, waar over nog eenig debat plaats heeft. Dit geeft den heer Polêe aanleiding tot de opmerking of het niet beter zou zijn het wets ontwerp zooals het daar ligt te accepteeren en niet door onze critiek de oppositie te versterken. Verschillende leden deelen de meening van den heer Polêe niet, maar achten opbouwende critiek steeds op haar plaats. Tenslotte wordt de eerste conclusie luidende: «Aan de lijst van rechthebbenden bedoeld in art. 41 behoort geen positieve beteekenis te worden toegekend» aangenomen met 42 stemmen vóór, 4 tegen en 2 blanco. Conclussie 2: «De totstandkoming van een ruilverkaveling dient IQI

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 191