*9 Vlak boven het register zien wij nog: i opstaande nikkelen lipjes, die bij terugduwen de tientallen- overbrenging plaatselijk opheffen (gebruikt bij aftrekking) en 2°. platliggende, genummerde decimaalwijzers. Rechts boven toets 9 der eenheden bevindt zich een rood knopje, het herstelknopje, dat doorloopend den aanslag der toetsen controleert en bij het herstel der fouten wordt gebruikt. Heeft men een toets onvoldoende neergedrukt, wat bij snel werken gemakkelijk kan voorkomen, dan is verder werken on mogelijk; alle toetsen staan nl. onbewegelijk, uitgezonderd die in de kolom, waarin een toets werd aangeraakt. Om precies te weten waar de fout werd gemaakt, ziet men naar het register; het telwerk in de fout-kolom zal niet op lijn staan met de overige cijfers van het register, uit de opgave blijkt welke toets moest worden neergedrukt. Men herstelt de fout door de onvoldoend neergedrukte toets(en) geheel neer te drukken en daarna losjes op het herstelknopje te drukken. De toetsen zijn dan weer alle los en de machine heeft het gewenschte cijfer geregistreerd. Hieruit volgt dat men bij het maken van een fout midden in een bewerking deze niet geheel op nieuw behoeft te beginnen de fout wordt kortweg hersteld en men werkt verder. Voor de vier hoofdbewerkingen geldt ook bij den comptometer weer dat de vermenigvuldiging wordt teruggebracht tot een her haalde optelling en de deeling tot herhaalde aftrekking. Bij de optelling kan men naar verkiezing rij- of kolomgewijze tellen; beide bewerkingen controleeren elkaar. Bij de aftrekking worden de kleine cijfers gebruikt; de bewerking wordt omgezet in eene optelling van het complement; wij zouden zoodoende echter steeds 10, 100, 1000 enz. te veel krijgen, hetgeen wordt voorkomen door een der bovengenoemde lipjes (heeft de aftrekker 3 cijfers dan het 3e lipje enz.) terug te duwen en zóólang terug te houden tot alle noodige kleine cijfers achtereenvolgens zijn neergedrukt. Wij kunnen dus zeggen dat alle berekeningen op den compto meter worden teruggebracht tot optellen. De omgang met de machine is uiterst eenvoudigde nieuweling moet zich enkele aanwijzingen b.v. omtrent vingerzetting eigen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 19