maken, maar bereikt bij nauwkeurig opvolgen daarvan spoedig een merkwaardige snelheid en wat een goed geoefende bereikt is eenvoudig verbluffend. Naast deze snelheid mag zeker genoemd worden de soliditeit der machine; ze is geheel van staal gebouwd met hefboom-systeem, waarbij elk onderdeel verwisselbaar is. Over haar betrouwbaarheid behoeven we na het bovenstaande wel niet meer te spreken. In April 1921 werd te Parijs een wedstrijd voor tel- en reken machines georganiseerd door de «Revue du Bureau»; het offici- eele verslag daarvan zegt dat aan dien wedstrijd deelnamen 60 personen en 15 machines van verschillende fabrikaten en dat door den comptometer werden behaald 13 prijzen benevens de «prix d' Excellence» (voor den bekroonde die de meeste prijzen ver overde). De uit te voeren berekeningen bestonden uit de gewone vier hoofdbewerkingen en verder uit zeer uiteenloopende commercieele opgaven als interest-, facturen- en kostprijsberekeningen. Voor voorbeelden van inrichting van velerlei handels- en be- drijfsrekenwerk voor het gebruik van den comptometer zie men: «Applied mechanical Arithmetic as practised on the Comptometer», uitgave der Felt Tarrant Mfg Co. te Chicago. Aan het bureau van den Ingenieur-Verificateur te 's-Gravenhage is reeds geruimen tijd een comptometer (een van een der crisis- bureaux afkomstig exemplaar) in gebruik; de machine voldoet uitnemend en haar buitengewone geschiktheid ook voor ons dienst vak, in het bijzonder voor telwerk (verzamelingsleggers, registers P. W. enz.) is afdoende aangetoond. Onze in 1921 uitgesproken wensch dat de eerste rekenmachine bij het Kadaster spoedig door meer exemplaren zou worden ge volgd, wordt spoediger verwezenlijkt dan wij durfden verwachten. Op het oogenblik (Augustus 1922) zijn 2 Trinks Triplex machines en i comptometer in gebruik, terwijl binnenkort nog 21 compto meters zullen worden aangeschaft, zoodat elke divisie dan over twee dezer machines zal kunnen beschikken. J. F. A. van Riessen. 20

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 20