TEL- EN REKENMACHINES VOOR DEN KADASTRALEN DIENST. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in den laatsten tijd ook bij het kadaster gestreefd wordt naar bevrediging der behoefte om den arbeid van den rekenaar zooveel mogelijk te verlichten door de aanschaffing van goedwerkende tel- en rekenmachines; van het hoofd van den ambtenaar wordt dientengevolge minder inspannende soms zelfs meer of minder eentonige arbeid gevergd, hij doet opgewekter zijn werk, zijne dienstpraestatie neemt daardoor toe, terwijl daarenboven de toepassing dezer mechanische hulpmiddelen eene belangrijke bezuiniging kan brengen. Als telmachine werd aangeschaft de «Comptometer», als rekenmachine ten behoeve van de meer gecompliceerde bereke ningen onzer hermetingen de «Trinks-Triplex Brunsviga». Nuttig kan het daarom zijn de met beide machines te bereiken resultaten met elkander te vergelijken, waarmede dan meteen beider arbeidsveld is gekarakteriseerd. Als telmachine is de Comptometer eene niet schrijvende machine volgens het negenrijige toetsensysteem schier onover troffen wat de snelheid van werking betreft onder de vlugge vingers van geroutineerde handen. Behalve de zoogenaamde toetsencontróle, waardoor de machine stop wordt gezet, wanneer een toets onvoldoende is neergedrukt, bezit de comptometer echter geenerlei controlemiddel op de juistheid der resultaten. Wenscht men het resultaat te controleeren, dan is eene herhaling der be werking noodzakelijk. In de eerste plaats is de comptometer dan ook daar op zijn plaats, waar reeds verkregen gegevens moeten worden gecontroleerd, zooals dat bijv. op een handels kantoor het geval kan zijn ten opzichte van reeds opgemaakte facturen, etc. «Im Nu» is men dan klaar. Trouwens gerouti neerde handen begaan bij dit eenvoudige werk ook weinig fouten en de den comptometer bedienende juffrouw is geneigd elke controle overbodig te achten, omdat zij vrijwel overtuigd meent te zijn van de juistheid der door haar verkregen resultaten. Daar het mogelijk is door middel van optellende bewegingen te vermenigvuldigen en ook af te trekken en te deelen kan eene telmachine ook voor eenvoudige vraagstukken van dezen aard 21

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 21