worden gebruikt. Er moet dan echter door de bediening steeds mede worden gerekend, daar bijv. het aantal malen dat bij ver menigvuldiging een toets moet worden neergedrukt steeds moet worden geteld wat bij den geroutineerden rekenaar echter ook al weer als 't ware automatisch plaats vindt terwijl bij aftrekken het cijfer «complementair» op het toetsenbord moet worden aangeslagen, waardoor tevens de kans. op vergissingen grooter wordt. Voor deze bewerkingen werkt de machine dus samen met den hersenarbeid van de bediening en daar verder elk controlemiddel op de juistheid der verkregen resultaten ontbreekt, begint van hier af het overwicht der bruikbaarheid van de bovenbedoelde rekenmachines. De rekenmachine «Trinks-Triplex Brunsviga» verricht alle 4 hoofdbewerkingen bovengenoemd op eenvoudige wijze onder absolute controle. Voor optellingen is zij wel bruikbaar en het ingestelde getal kan wel voor en na de telling in het instelwerk of in het speciaal daarvoor dienende contrölewerk worden ge controleerd, doch in snelheid blijft zij voor deze bewerking verre ten achter bij speciale telmachines als de comptometer. Bij de Trinks-Triplex worden verder de af te trekken getallen 'op de gewone wijze dus niet complementair in het instel werk gebracht en door eene eenvoudige minusdraaiing heeft dan de aftrekking plaats; ook hier dus geenerlei inspanning voor den rekenaar, alles volgt geheel machinaal. De groote voorsprong van de Trinks-Triplex tegenover den comptometer komt echter vooral uit bij vermenigvuldiging en deeling. Gelijktijdig met het product geeft de Trinks-Triplex de beide factoren en daarmede de absolute controle op de juistheid van dit product. Ook de grootste vermenigvuldigingen (II X 10 cijfers) worden even gemakkelijk verricht als kleine. Bij uitnemendheid is de Trinks-Triplex geschikt voor de ver korte vermenigvuldigingsmethode, daar de contrölefactor automa tisch op het juiste getal herleid wordt, de minusdraaiingen van de plusdraaiingen onmiddellijk worden afgetrokken en niet meer alleen worden geregistreerd. De vermenigvuldiging van een getal met bijv. 8992 wordt door de Tiinks-Triplex door ééne instelling en 5 krukdraaiingen bewerkstelligd. 22

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 22