24 nieuwe bijbladen is het scheppen van even zoovele pogingen het bestaande Kadaster voor den naderenden ondergang te behoeden Ik behoef dit den heer Boer natuurlijk niet te vertellen, hij weet evengoed als ieder landmeter, dat vele onzer minuutplans van ouderdom dreigen te bezwijken; hij weet evengoed als ieder onzer, dat geen landmeter zijn (beplakte en verkreukelde) veld- plans kan gebruiken als grondslag van de nieuwe hulpkaarten dat hij dit toch neerschrijft, kan alleen voortspruiten uit geringschatting van het bestaande Kadaster. Met allen eerbied voor den schepper van «Dieren» moeten we het tegenspreken, dat het bijblad kan worden afgeschaft, en waar ons Kadaster nog vele tientallen van jaren meemoet, zijn vernieuwde bijbladen alzoo om twee voorname redenen noodig: t. om het minuutplan voor ondergang te behoeden; 2. om de vermelde tijdsbesparing. Nu kan men van meening verschillen over de beste methode van die vernieuwingook o. i. kunnen inderdaad de meeste hulpkaarten heel goed gecopiëerd worden, alleen zal plaatselijk hier of daar kaarteering noodig blijken. Met den heer Boer zijn we het eens, dat van mechanische reproductie meer gebruik kan worden gemaakt. Het nieuwe bijblad zou ik geheel in zwart willen afwerken, genummerd en wel en daarvan een vijftal copieën mechanisch laten vervaardigen, (waarvan de kosten niet hooger zijn dan die van een tweede potloodcopie). Eén hiervan zou ik als tweede minuutplan willen opbergen. Na inkleuring dienen de andere copieën resp. voor netteplan, veldplan, gemeente plan (en eventueel schattingsplan). Het vernieuwde daarentegen vorme het nieuwe bijblad-werkplan, of, indien men zou willen terugkomen op het bijblad in zwart: liever is mij één der mechanische reproducties in lichtgrijs, als bijblad-werkplan-, het vernieuwde blijblad zij dan «2e minuutplan». «Altijddurende vernieuwing alzoo,» (pag. 143)? Zeer zeker! Zoolang menschengeslachten komen en gaan en vorm en indeeling van den bodem zich mèt en dóór hen wijzigen. x) Inmiddels blijven we van meening, dat zij niet door landmeters, maar door de bekwaamsten der teekenaars dient te geschieden, reeds de «bezuiniging» vordert dit.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 24