geven, door U er op te wijzen, dat geen enkel werk minder waardig is, zoo gij slechts tracht het door toewijding op de meest volmaakte wijze te verrichten. Deze wijze van doen, voor dat mindere werk op zichzelf over bodig, zal rijke vruchten afwerpen, wanneer gij, naar ik hoop, geroepen zult worden tot meer zelfstandig en verantwoordelijk arbeiden. Ik hoop van harte, dat dit voor U het geval zal mogen zijn, en dat de toekomst, die U wacht, een goede moge blijken.» Zoo zullen dan eindelijk de eerstelingen van den landmeters cursus der Landbouwhoogeschool spoedig de gelederen van den kadastralen dienst versterken; toegerust met rijke wetenschappe lijke kennis doch weinig practische ervaring zullen zij in het dienstverband worden opgenomea, doch weest ervan verzekerd gij jongeren, dat gij met open armen zult worden ontvangen door uwe oudere collega's, die jarenlang hebben geijverd voor de opleiding, welke gij thans hebt genoten. Moeielijk zijn de tijdsomstandigheden, waaronder gij Uwe intrede doet bij het corps, waarvan gij spoedig deel uit zult maken; de heillooze volkerenkrijg heeft ook hier te lande de maatschappelijke verhoudingen zooal niet ontwricht, dan toch minder rooskleurig gemaakt en noodzakelijke bezuinigingsmaatregelen eischen ook beperkingen bij den kadastralen dienst. «Ende desespereert niet». Maatregelen van meer of minder draconischen aard, als bijv. het stopzetten van alle hermetingswerkzaamheden, kunnen niet lang gehandhaafd blijven. «Stilstand», gij weet het, beteekent achteruitgan g Een eeresaluut brengen wij hier nog gaarne aan de reeds lang tot hunne vaderen verzamelde mannen, die met zoo weinig hulp middelen, in beperkten tijd en onder ongunstige omstandigheden aan ons oude kadaster het aanzijn gaven; van hun noeste werk kracht en groote toewijding getuigen hunne oude thans ongeveer ioo-jarige minuutplans. Wat er minderwaardig is in dit oude kadaster, is meer een gevolg van ondoelmatige maatregelen be treffende de bijhouding, gedurende de eerste decenniën van zijn bestaan. Trots alle bezuinigingsmaatregelen zal gelukkig thans geen minderwaardig werk worden geduld. 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 28