Fig. I stelt voor 2 oude kasten met onderstuk. We weten allen hoe bezwaarlijk het is een zeer hoog gelegen of zeer laag gelegen portefeuille uit de kast te halen en dat vaak voor een enkel plan. De portefeuilles blijven dan meestal een poos staan, waardoor de plans kans hebben door te zakken, daar de ruggen noodwendig wat ruim zijn. Een zoo beschadigd, doorgezakt plan is tevens op de foto afgebeeld. Fig. II, (systeem «Sillevis») stelt voor een schuin geplaatste kast met een breedte van 20 c.M. Neemt men voor die breedte 35 c.M., zoo kan de kast eenzelfde aantal plans bevatten als de beide kasten afgebeeld op Fig. I. De bodem van de kast is overlangs geribd en voorkomt daardoor het uitglijden der plans. De plans der verschillende gemeenten of zoo noodig der ver schillende sectiën zijn gescheiden door zware stukken bordpapier, die iets hooger zijn dan de plans, zoodat die voorzien kunnen worden van een etiquet. Vooraan staat een plaat asbestcement, die alles goed vlak houdt. Deze laatste plaat kan volgens den ontwerper zelfs nog wel gemist worden. Bovendien kan het onderstuk van de kast nog als boeken- of papierkastje gebruikt worden. Deze kast nu reeds 10 jaar in gebruik, vorderde nog geen reparatie, terwijl aan de oude kasten en aan de portefeuilles haast ieder jaar wat te repareeren valt. Ook uit het oogpunt van bezuiniging is deze kast bij aanschaffing verre te verkiezen, daar hierdoor het aantal kasten tot op de helft wordt teruggebracht en er in plaats van portefeuilles slechts stukken bordpapier en eenige asbestcementplaten noodig zijn. Ook vorderen deze kasten waarschijnlijk geenerlei reparatie, zelfs bij langdurig gebruik, tenminste als ze beter gemaakt worden dan de tot nu toe afgeleverde kasten voor het kantoor W inschoten, die gemaakt zijn aan de strafgevangenis te Groningen van niet uitgewerkt beukenhout. Een kleiner model van deze kast zou eventueel kunnen dienen tot opberging van de hulpkaarten model n°. 65. Ten slotte kan ik niet nalaten den Heer Sillevis mijn hulde te betuigen voor zijn zeer practische uitvinding en hem tevens dank te zeggen voor de bereidwilligheid, die hij in deze zaak heeft betoond. H. Vermeulen. 3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 31