35 noeste vlijt door hem verzorgd, al gaat zijne gehechtheid mis schien ook niet zoo ver als die van den Fransehen boer, waarvan Michelet getuigt: «la terre est sa maïtresse». Daarbij komt dan nog dat de Nederlandsche boer «stammverwandt» doch «grundverschieden» van zijne Duitsche broeders, weinig voor «maszregeln» voelt en elke inmenging van hooger hand dus met wantrouwen wordt begroet. Laten we inmiddels hopen, dat het ontwerp spoedig als wet in het Staatsblad moge verschijnen. De weg daarheen is zooveel mogelijk geëffend; het ontwerp is gesteld in handen van eene door den Voorzitter der Tweede Kamer benoemde bizondere Commissie van 5 leden, de heeren Weitkamp, van Rappard, Ament, Schaper en Beumer, teneinde er verslag over uit te brengen aan de Kamer. Het ontwerp komt nu niet in de af- deelingen, doch de leden kunnen hunne opmerkingen schriftelijk inzenden en daarna aan de beraadslagingen der Commissie deel nemen; eene zorgvuldige voorbereiding, zooals die voor een moeielijk onderwerp als de ruilverkaveling noodig is, is daardoor verzekerd, terwijl tevens de openbare behandeling veel vlotter kan verloopen. Ten aanzien van de vaststelling der burgerlijke rechten op de in het voor ruilverkaveling bestemde complex gelegen gronden wijkt de in het huidige ontwerp vastgelegde regeling af van die, welke werd opgenomen in het Ontwerp der Commissie «Ontgin ning»; volgens het laatste zou de vaststelling «administratief», door Gedeputeerde Staten, geschieden, terwijl zij volgens het regeeringsontwerp met medewerking van den burgerlijken rechter zal plaats vinden, een en ander naar het voorbeeld van de Markenwet en de Tiendwet 1907. Trots het ernstige verzet van de minderheid den heer Boer die pleitte, dat ruilverkaveling is een instituut van publiek recht, zoodat rijzende geschillen langs administratieven weg behooren te worden beslecht, werd in het ontwerp der Commissie «Ontginning» uitgegaan van het standpunt, dat hier te lande buiten de onteigeningswet om ruilverkaveling niet mogelijk zou zijn, hetzij dan met toestemming van alle belanghebbenden. Vol gens het Ontwerp der Commissie zou dan ook aan de Ont eigeningswet worden toegevoegd een Ve Titel: «Over onteigening in het belang der bevordering van den landbouw door ruilver kaveling».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 35