37 als titel voor de daarin omschreven rechten» een positief lootje geënt op een negatieven stam. Daarover zullen onze juristen nog heel wat te vertellen hebben, doch laten we liever hopen, dat dit lootje in de toekomst op moge groeien tot een positieven stam. Met de algemeene leiding van alle ruilverkavelingen is in het ontwerp belast eene centrale Commissie, welke zal zijn samengesteld uit deskundigen op cultuurtechnisch- en juridisch gebied en die verder de beschikking zal moeten hebben over deskundig personeel, dat de noodige werkzaamheden ter plaatse verricht en de bevor dering der ruilverkaveling in het algemeen in de hand kan werken. Op deze commissie rust eene zware taak. In haren boezem zullen de meest ingewikkelde vraagstukken betreffende den agro- geologischen- en den hydrologischen toestand van het te verka velen terrein in hunne wisselwerking op elkander ter sprake kunnen komen, zoodat bijv. de ontwatering van het eene deel niet leidt tot eene verdorring van het andere, of dat de grond waterstand niet zoodanig wordt gewijzigd, dat in verband met de chemische samenstelling van den bodem omzettingen plaats kunnen hebben, welke de voor eene goede vegetatie noodige biologische verhoudingen kunnen storen, zooals dit bijv. plaats kan vinden bij aanwezigheid van zwavel- en ijzerverbindingen. Het is verder hare taak leiding te geven aan het werk der plaatselijke Commissie, die bijgestaan door een deskundige die in practischen en theoretischen zin op landbouwkundig gebied haar raadsman is en als landmeter haar bijstaat met zijne tech nische kennis van het kadaster, opmetingen als anderszins belast is met de practische uitvoering der ruilverkaveling. Van het meer of minder tactvolle optreden der leden van deze Commissie en van den deskundige, die voortdurend met de bij de ruilverkaveling betrokkenen in verbinding staan, hangt zeer veel af voor het ongestoorde verloop der werkzaamheden en de keuze dezer personen kan derhalve van groote beteekenis zijn. Op de vergadering der hoofdafdeeling «Ruilverkaveling» boven bedoeld, werd dan ook de wenschelijkheid uitgesproken, dat bij de keuze der leden van de plaatselijke Commissie, de plaatselijke landbouworganisaties zouden worden gehoord. Voor den verderen inhoud der artikelen verwijzen wij naar het voor een gering bedrag van de Landsdrukkerij te betrekken «Ontwerp van Wet met de Memorie van Toelichting».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 37