38 Daar eene regeling dezer materie, meer of nog liever geheel op administratieve leest geschoeid, hier te lande voorshands moeielijk bereikbaar is, zou het onderhavige wetsontwerp dank baar kunnen worden aanvaard; wel blijft op den achtergrond steeds dreigen het spookbeeld van «chicane» en «juristerij», doch de ervaringen opgedaan bij de toepassing der Markenwet hebben geleerd, dat hier veel kan worden voorkomen door een tactvol optreden van hen, die tot de uitvoering zullen worden geroepen. Van de ontwerpers heeft de heer Moll er us helaas de indiening van dit wetsontwerp niet meer mogen beleven, zooals dit ook het geval is met den heer Hoffmann, die medewerkte aan het ontwerp der Commissie «Ontginning». T. PolÊE. OPLEIDING DER CULTUUR-TECHNICI AAN DE LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. (Verslag der lezing voor de Vereeniging Geodesie» te Wageningen op Vrijdag 2 Maart 192J door den heer F. P. Mesu, Rijkslandbotiroconsulent voor Ontwateringen, over de opleiding van cultuur-technici te Wageningen.) Spreker stelde zich reeds vroeger de vraag: Wat eischt de praktijk van den cultuur-technicus, in verband met de opleiding van den landmeter tot cultuur-ingenieur. Deze kwestie is in den laatsten tijd weer urgent geworden, in verband met de indiening van de Wet op de Ruilverkaveling. In de Wet met de Memorie van Toelichting staat, dat met de algemeene leiding van alle ruilverkavelingen belast is, eene cen trale Commissie, welke zal zijn samengesteld uit deskundigen op cultuurtechnisch en juridisch gebied. Deze Commissie zal moeten beschikken over deskundig personeel, dat de noodige werkzaam heden ter plaatse verricht en de bevordering van de ruilverkaveling in het algemeen, in de hand kan werken. De uitvoering der ruilverkaveling is opgedragen aan eene plaatselijke Commissie, benoemd door Ged. Staten, na advies v/d. Centrale Commissie en de burgemeesters der betrokken gemeenten. Aan deze Commissie wordt toegevoegd een deskundige, die in practischen en theore-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 38