43 De scherpe bochten worden eruit gehaald, bestaande leidingen verbreed enz., de ontstane overhoeken worden met de dichtge- werkte bochten bij de aangrenzende perceelen gevoegd. Bij het maken van het plan en de latere uitvoering loopt nu eerst een ingenieur door het veld, om de geheele zaak te meten; daarna komt de cultuurtechnicus, om in overleg met den ingenieur het verbeteringsplan op te maken en de draagkracht der lande rijen te taxeeren; daarna komt de Ned. Heide Mij. of een ander lichaam de zaak uitvoeren; daarna komt de landbouwconsulent, om aan de boeren te wijzen, wat er met het ontwaterde land moet gebeuren; daarna komt de landmeter, die doet alsof er nog niets gemeten is en meet de geheele zaak opnieuw in. Is dan tenslotte een landbouwer er wat vroeg bij, om van den verbeterden toestand te profiteeren en heeft deze reeds een huis gebouwd of een stuk heideveld ontgonnen, dan komt nog de controleur van de Grondbelasting, om het huis of het perceel door vergelijking te taxeeren. Men heeft bijna een extratram noodig om al deze ambtenaren, die voor een deel hetzelfde werk doen, te vervoeren. Is nu de landmeter cultuur-ingenieur, dan kan in de meeste gevallen het opmaken van het plan en het in orde brengen van de nieuwe kaarten en acten geheel aan hem worden opgedragen. Hij treedt dus in de plaats van den ingenieur, den cultuurtech nicus en den landmeter, waardoor dubbel werk voorkomen wordt. Wat bij de ruilverkavelingswet mogelijk is, is het ook bij de verbetering van de stroompjes, die in de meeste gevallen met ruilverkaveling gepaard zal moeten gaan. Daar alles toch in overleg met den Prov. of Rijkswaterstaat zal moeten geschieden, kunnen eventueele moeilijker kwesties, zooals spoorwegbruggen, groote grondduikers, schutsluizen of grootere bemalingen, door die bureaux worden uitgewerkt. Afgezien van het verbeteren van een geheel riviertje zal het vaak voorkomen, dat een landmeter, indien hij cultuurtechnisch ontwikkeld is, ook reeds bij zijn gewone werkeen goeden invloed kan uitoefenen, om te voorkomen dat ongunstige per- ceelsindeelingen worden gevormd. Waren de landmeters tijdens de uitvoering van de Markenwet cultuurtechnisch ontwikkeld geweest, dat zouden door hun moreelen invloed vele ver kavelingen er geheel anders uitgezien hebben, dan nu het geval is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 43