44 Als derde reden waarom mij de combinatie landmeter-land bouwkundige zoo gewenscht voorkomt, ligt in het opheffen van de eenzijdigheid der landmeters. Zij zijn op het oogenblik te vergelijken met een registreer- machine, uitnemend geschikt voor een bepaald doel, maar niet geschikt voor andere doeleinden. Een gevolg van die eenzijdig heid kan weer zijn, een beperkte gezichtskring; het niet meer overzien van het geheel; het verwarren van middel en doel; het verbureaucratiseeren. Wat een ontgoocheling moet het bovendien niet zijn voor een jonge man, die na de H. B. S. de landmetersstudie heeft gekozen en later merkt een verkeerde keuze te hebben gedaan. Hij heeft geen andere keuze dan in het gareel te blijven meeloopen. Aan dezen toestand wordt tegemoetgekomen, door zijn opleiding veel- zijdiger te maken. Hij kan dan verschillende kanten uit. Kan de Regeering hem niet gebruiken, goed, met een paar flinke armen aan het lijf, slaat hij zich met zijn meerdere gebruikswaarde in het Binnen- of Buitenland wel door de moeilijkheden heen. Aan welke eischen moet de Cultuur-ingenieur voldoen? I. Zuiver technische eischen. Tot de zuiver technische eischen behoort o. a. dat de cultuur ingenieur in staat moet zijn een complex landerijen, waarop hij zijn kunsten zal vertoonen, in kaart te brengen. Hij moet dus de behandeling kennen van de verschillende landmeetkundige instrumenten, er mee weten te werken en de aldus verkregen gegevens in kaart weten te brengen. Hij moet dus kunnen landmeten en waterpassen. Dit gedeelte wordt natuurlijk aan toekomstige landmeters zoo in de puntjes gegeven, dat hierbij niet lang behoeft te worden stilgestaan. Het is echter toch van belang, dat er op een ding gewezen wordt. De landmeter-cultuur-ingenieur moet in hooge mate prac- tisch zijn aangelegd. Hij moet ah. w. voelen, welke vaste punten hij moet aannemen en tot welken graad van nauwkeurig heid hij moet gaan, daarbij steeds het doel, waarvoor hij de op meting verricht in het oog houdende. Bij een ruilverkaveling kan hij bv. vooraf alle perceelen opmeten, of alleen het geheele complex en het verschil met de kadastrale grootte naar even-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 44