zal het zomerpeil ten behoeve van de scheepvaart en de drink watervoorziening 20 c.M. worden verhoogd. Het gevolg daarvan is, dat de boezemlanden moeten worden ingepolderd. Door dit inpolderen moet echter op die gronden een geheel andere wijze van cultuur worden gedreven. Wil dit inpolderen oeconomisch gemaakt worden, dan moeten in de gevormde polders boerderijen worden gebouwd; het land moet anders behandeld en bemest worden. Geschiedt dit evenwel, dan vervallen de jaarlijksche hooilandverhuringen, waarop honderden kleinere landbouwers in de Friesche Wouden absoluut waren aangewezen. Deze bedrijven worden dus geheel ontwricht, wat een oeconomisch nadeel is. Bij het opmaken van de balans van een cultuur technisch werk moet hiermede worden rekening gehouden. Een cultuur-ingenieur moet dus een grondig inzicht hebben in de gevolgen, die een cultuur-technisch werk, zoowel op het complex zelf, als op de omgeving zal hebben. In vele gevallen zal aan hem, indien hij rijksambtenaar is, door de Regeering om advies worden gevraagd over het verstrekken van subsidie en over de hoogte dier subsidie. In dat geval moet hij dus niet alleen beoordeelen, hoeveel de direct belanghebbenden billijkerwijze bij kunnen dragen, maar ook of er kans is, dat de Regeering door de indirecte voordeelen, zooals verruiming van belastinggebied, verhooging van productie en betere werkgelegen heid, op den duur de verstrekte subsidie met interest terug zal kunnen krijgen. Hij mag dus niet geheel leek zijn op het gebied van de practische Staathuishoudkunde. Bij de uitvoering van een werk komt men direct in conflict met verschillende rechten en met de verschillende vormen van grondgebruik; met eigendom, recht van opstal, erfpacht, grond rente, beklemming, vruchtgebruik, pacht, erfdienstbaarheden, rechten en verplichtingen tusschen eigenaren van naburige erven, enz. enz. Hij moet weten, op welke wijze hij deze moeilijkheden opzij kan schuiven of ontgaan en dus de verschillende ont eigeningswetten kunnen hanteeren. Hoe grooter opruiming hij daarbij kan verkrijgen onder de verschillende erfdienstbaarheden, hoe beter het meestal zal zijn; hieronder komen gebruiksvormen voor, zooals het recht van naweide en de mandeeligheid, die allen vooruitgang onmogelijk maken. Dan moet hij uitstekend op de hoogte zijn van de Waterstaatswetten, het oprichten van water-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 52