schappen, wegschappen, veenschappen, polders enz; de inrichting van waterschappen en de verdeeling der lasten in de waterschappen. Van de andere agrarische wetten noem ik nog de Wet op de bevloeiingen, Iandarbeiderswet, coöperatie-wet en verschillende belastingwetten w.o. vooral de wet op de grondbelasting. Is de tegenwoordige opleiding voldoende? Wanneer men vergelijkt de opleiding, die de toekomstige land meters op het oogenblik hebben, met de eischen die aan cultuur ingenieurs in de practijk worden gesteld en welke ik globaal heb getracht te schetsen, dan valt, enkele kleinere dingen daargelaten, direct op, het ontbreken van nog een schakel, nl. het gemis aan kennis van den grond, dus van de phvsische, chemische en biologische eigenschappen van den grond. Dat mist hij en daar door ook een goed inzicht in het landbouwbedrijf als geheel. Iemand wordt geen chirurg, of hij moet eerst arts zijn; wil iemand als landbouw-chirurg optreden, dan moet hij beginnen met landbouwkundige te zijn. Nu heeft men bij de opleiding der landmeters, in verband met de uitvoering der ruilverkavelingswet, eenmaal A gezegd en m.i. zeer terecht, maar nu moet men die wet niet in gevaar brengen, tot schade zoowel van het algemeen, als ook van het corps, door aan de ambtenaren met de uitvoering der wet belast, een niet geheel voldoende opleiding te verschaffen. Men moet m.i. nu ook B. zeggen en de landmeters opleiden tot landbouw-ingenieur. Ik stel me dat aldus voor. Een jonge man gaat naar Wageningen studeeren; eindexamen H. B. S. in den zak en met een gezonde dosis practischen zin in het hoofd. De propaedeuse kan zonder bezwaar voor alle richtingen dezelfde gemaakt worden. Gevoelt de jonge man nu lust tot het vak van cultuur-ingenieur-landmeter, hetzij voor Europa, hetzij voor de Tropen, dan kiest hij de richting Nederlandsche Landbouw resp. Koloniale Landbouw. Deze richtingen worden nu reeds verdeeld in vier resp. drie onderdeelen. Nu zal het wellicht noodzakelijk zijn, daaraan een vijfde resp. vierde richting toe te voegen nl de richting Landmeten-cultuurtechniek. Hetzelfde geldt voor de. ingenieursstudie. 53

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 53