54 De studie zal zich dus moeten uitbreiden tot vijf jaren. De student volbrengt deze studie buiten eenig verband met den Staat. Hij is dus nog geen ambtenaar en geniet geen toelage, tenzij in den vorm van een studiebeurs. Voor de Indische richting is het misschien gewenscht een regeling te treffen, zooals voor de cand. houtvesters. Is de jonge man afgestudeerd en worden er landmeters ge vraagd, dan solliciteert hij naar die betrekking. Wordt hij benoemd, dan blijft hij gedurende twee of meerdere jaren adsp. landmeter in tijdelijken dienst. Voldoet hij, dan wordt hij als landmeter in vasten dienst benoemd (natuurlijk zonder aanvullingsexamen); voldoet hij niet, dan krijgt hij een tip, om eervol ontslag te vragen, precies als bij de Rijkslandbouwconsulenten. Wenscht hij niet in Rijksdienst te gaan, dan staan hem meerdere wegen open; hij kan zich vestigen als particulier landmeter-taxateur; hij kan geplaatst worden bij een ingenieursbureau, of bij de Ned. Heide Mij, of Grondmij. Hij kan beheerder worden van groote landbouwondernemingen, rentmeester enz. Ik stel mij voor, dat door wijziging en uitbreiding der studie in de aangegeven richting, de landmeters op den duur een grooten invloed ten goede kunnen uiLoefenen ter verhooging van de productiviteit van den vaderlandscher. of Indischen bodem. Is dit reeds een belangrijk indirect voordeel voor den Staat, een direct voordeel is, dat de landmeters dan beter gebruikt kunnen worden, dan wie ook, voor taxatie van gronden en bezittingen voor belastingdoeleinden (vermogensbelasting, grondbelasting, suc cessie-belasting). De Staat kan daarmede belastingontduiking voorkomen en bovendien aan ambtenaren sparen. Het behoeft geen betoog, dat de positie van den landmeter met zijne veelzijdiger bruikbaarheid in overeenstemming moet worden gebracht. De meerdere kosten daaraan verbonden, zullen echter door den Staat, gedeeltelijk door directe besparing in de opleidingskosten en vermindering van het aantal ambtenaren, ged. door den gunstigen invloed op de productiviteit van den bodem dubbel en dwars worden terugverkregen. Bij de nabespreking wees prof. Dieperink er op, dat het programma van den Landmeterscursus niet is opgesteld om cultuur-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 54