55 ingenieurs of landmeters van het kadaster te vormen, doch voor landmeters in *t algemeen. De heer van Riel zeide met voldoening uit de rede van den heer Mesu te hebben opgemerkt, hoe ook in kringen buiten die der landmeters, zoo goed begrepen wordt, welke belangrijke taak op de schouders wordt gelegd van den deskundige, die de ruil- verkavelingswet heeft uit te voeren. Spreker gaat volkomen accoord met de eischen, die door den inleider aan den landmeter-deskundige zijn gesteld en wil slechts onderstrepen, dat de taak van dezen is, de meest ingewikkelde vraagstukken op te lossen, die de landmeter in zijn loopbaan ontmoet. Immers: aHet nauwkeurig opmeten van den geodetischen grondslag van het werk is niet van eenvoudiger aard, dan zelfs voor de vernieuwing van het kadaster noodig is. b) De verdeeling in kavels van een uitgestrekt terrein, zooals dat bij ruilverkaveling regel is, is een vraagstuk van landmeet kundigen aard, dat het dagelijksche werk van den landmeter in moeielijkheid verre overtreft. cDe gegevens verzamelen voor de vaststelling van de ver schillende rechten vorderen zooveel kennis van de wettelijke en administratieve bepalingen, de usances bij kadaster en hypotheek kantoor, als eerst door nauwkeurige studie en nauwe aanraking met deze instituten kan worden verkregen. d) De verdere landbouwkundige, oeconomische en landhuis houdkundige eischen aan den deskundige te stellen zijn door den inleider zoo juist geschetst, dat daarvan toelichting overbodig is. Is die taak niet boven menschelijke kracht? De praktijk leert van niet. Spreker heeft dit jaar het voorrecht gehad in de Rijn provincie eenige ruilverkavelingen te kunnen bezoeken en daarbij deze kwestie uitvoerig met verschillende heeren te bespreken. Unaniem verklaarde men dat het noodzakelijk is, dat éen persoon het geheele werk uitvoert en daarvan de verantwoording draagt. Wie bij de nieuwe indeeling met alle omstandigheden en alle verlangens wil rekening houden, moet van A tot Z het werk hebben gedaan; hij moet den geheelen toestand van de streek, de persoonlijke verhoudingen in zich hebben opgenomen, hij moet al metende en de schatters vergezellende, ieder hoekje van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 55