56 complex op zijn duimpje leeren kennen en heeft hij dan het werk achter den rug, dan behoeft hij zelfs niet de boeman te zijn of de zondenbok, maar kan als goed vriend en welkome gast in de streek terugkomen. Maar zal een landmeter deze kwaliteiten hebben, dan moet hij tot de beste behooren, liefde voor zijn vak hebben, en daarvoor persoonlijke genoegens willen opofferen. Zijn studie behoort zoo te zijn geweest, dat de wetenschappelijke grondslag aanwezig is, waarop de praktijk een goed ruilverkavelaar moet vormen. Is de tegenwoordige studie voldoende? Het antwoord behoeft niet bevestigend te luiden, omdat de tegenwoordige studie is ingericht voor de behoefte van den ge wonen landmeter. Alle vraagstukken, die den ruilverkavelings- deskundige tegemoet treden, zijn moeielijker of van grooter om vang, dan de gewone praktijk die vordert. Het programma dient dus nauwkeurig onderzocht. Geen wonder dat de spreker lacunes opmerkt in dat gedeelte der studie, dat tot heden stiefmoederlijk was bedeeld. Maar er kan op verbeteringen ten goede gewezen worden, die sedert Januari hier in werking zijn getreden. ie. Prof. van Baren geeft thans afzonderlijke collegesin agrogeo- logie uitsluitend voor landmeters, maakt excursies speciaal voor hen. 2e. Prof. Elema geeft afzonderlijke colleges in akker- en weidebouw speciaal voor landmeters. Men mag zeker verwachten, dat de door spreker genoemde zaken, als plantenteelt, bodem- chemie, bemesting en microbiologische processen op die colleges zullen worden besproken en dat deze colleges zoo zijn ingericht, dat op het gelegde fundament kan worden voortgebouwd. Het wil spreker voorkomen, dat thans de studie voor den ge wonen landmeter voldoende is. Voor hem nog hoogere eischen te stellen schijnt hem persoonlijk niet juist, daartoe is de studie te Wageningen voor landmeter nog te kort in werking. Maar z. i.. is de studie ook zoodanig dat, door hen, die daar voor lust gevoelen, kan worden voortgewerkt. Het landmetersdiploma naar zijn aard is een candidaats-getmg- schrift. Met dit getuigschrift is een emplooi te vinden, zooals ook de candidaten in de godgeleerdheid en als candidaten in de wiskunde dat kunnen vinden. De studie echter is niet afgeloopen, slechts de algemeene grondslag is gelegd. Wie zijn vak ter

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 56